۱۳۹۵-۰۵-۰۲

مقاله تحليل و بررسي مصداق هاي واژه فتوت (در ديوان عنتره بن شداد) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در لسان مبين از صفحه ۱۶۴ تا ۱۸۳ منتشر شده است.
نام: تحليل و بررسي مصداق هاي واژه فتوت (در ديوان عنتره بن شداد)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فتوت
مقاله عنتره
مقاله تحليل
مقاله عصر جاهلي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دزفولي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: صياداني علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بدون شک معناي هر واژه اي در بستر واقعيت و فرهنگ زمان خود مشخص مي شود و پويايي آن با گذر زمان پيش مي رود. اين قاعده سير و تحول در واژه فتوت نيز صدق مي کند، در واقع، فتوت و جوانمردي نمودي از خصوصيات اخلاقي است که محيط سوزان و خشک عرب در وجود باديه نشينان نهادينه کرده است. نمود اوليه اين واژه در شجاعت جلوه گر مي شود و عربها، فرد شجاع و دلير را مي ستودند و بزرگ مي شمردند و اين امر همانطور که گفتيم مقتضاي محيط زندگي عربها است و تعريف و تبيين معناي فتوت با توجه به محيط آنان صورت مي گيرد. نمود دوم در صفت بخشش است، انسان بخشنده در نزد عربها از جايگاه والايي برخوردار است، زيرا قوام زندگي بيشتر ساکنان صحراء در زمان قحطي و خشک سالي است. علاوه بر اين دو معنا، معاني ديگري نيز در طول زمان بر اين واژه افزوده شد و به شکلي در آمد که حقيقتا مي شد واژه جوانمرد را براي کسي که داراي آن ويژگي ها بود، اطلاق کرد، اين ويژگي ها عبارتند از: صبر و بردباري، وفاي به وعده، حمايت از ضعيف.
از آنجايي که در دوره جاهلي، بعضي از افراد نماد و تمثيل واژه اي به شمار مي آمدند، مانند حاتم در جود و بخشش، السموال در وفاداري، عنتره در فتوت و شجاعت و عمروبن کلثوم در حمايت از حريم قوم، لذا در اين نوشتار سعي بر آن بوده تا با نگاهي تحليلي و بررسي محتوايي ديوان عنتره، معنا و روح واژه فتوت و دلالت بيروني آن تعيين گردد.

© حقوق سایت محفوظ است