۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله تحليل هرمنوتيكي از فراز و فرود سيستان بزرگ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۸۳ در جغرافيا و توسعه از صفحه ۸۱ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: تحليل هرمنوتيكي از فراز و فرود سيستان بزرگ
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هرمنوتیك
مقاله فراز
مقاله فرود
مقاله سیستان
مقاله شهر سوخته
مقاله زرنگ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بريماني فرامرز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سيستان بزرگ گسترده وسيعي است که امروزه بخش نسبتا وسيعي از آن در کشورهاي ايران و افعانستان و بخش ناچيزي از آن در کشور پاکستان قرار دارد. اين پهنه به عنوان يک واحد جغرافيايي در طول حيات (استقرار سکونتگاه هاي انساني) خود فراز و فرود زيادي را داشته است. به عنوان نمونه، پس از يک دوره طولاني از شکوفايي در طول هزاره هاي چهارم تا دوم قبل از ميلاد توانسته است يکي از درخشانترين دستاورد بشري (فرهنگ و تمدن) را که با نام شهر سوخته شناخته مي شود، عرضه نمايد که در سال هاي ۱۸۰۰-۲۱۰۰ قبل از ميلاد دچار اضمحلال گرديد تا اينکه پس از يک دوره نسبتا طولاني از فترت تاريخي در سده  ششم قبل از ميلاد، هسته اوليه شهر هخامنشي زرنکا (دهانه غلامان) نهاده مي شود اين تمدن نيز پس از دو هزار سال (که عمدتا به نام شهر زرنج شناخته مي شود) در سال ۷۸۵ هجري با حمله تيمور و سپس فرزندش شاهرخ ۸۱۱ ھ.ق به سرنوشت شومي دچار گرديد و در سراشيبي انحطاط پيش رفت به طوري که اين سرزمين پس از اين تاريخ روي خوشي به خود نديده است.
نتايج حاصل از اين تحقيق نشان مي دهد که در هر يک از دو مقطع تاريخي يعني آغاز تاريخ با نماد شهر سوخته و دوره تاريخي با نماد زرنگ داراي فراز و فرود بوده است. گر چه مجموعه اي از عوامل، نيروها و روندها در اين فراز و فرود دخالت داشته اند اما تعامل با حوزه هاي تمدني پيراموني و مبادلات از عمده ترين عوامل به شمار رفته که با رشد و توسعه آن سيستاني آباد و برعکس با سيستاني تضعيف شده روبرو بوده ايم، تجديد حيات مجدد سيستان نيز در گروه همين اصل است.

© حقوق سایت محفوظ است