۱۳۹۵-۰۳-۰۵

مقاله تاثير مصرف قرص آهن در کاهش سردردهاي عروقي در زنان در سنين باروري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۶۹ تا ۹۱ منتشر شده است.
نام: تاثير مصرف قرص آهن در کاهش سردردهاي عروقي در زنان در سنين باروري
این مقاله دارای ۲۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنمي فقر آهن
مقاله ميگرن
مقاله سردردهاي تنشي
مقاله سردردهاي عروقي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قسامي كيوان
جناب آقای / سرکار خانم: اصغري قمي اكرم
جناب آقای / سرکار خانم: نارنجي فرشته
جناب آقای / سرکار خانم: مشفقي كامران
جناب آقای / سرکار خانم: عشرتي بابك

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سردردهاي تنشي از اصلي ترين علل مراجعه به پزشکان در سراسر جهان هستند، آنمي فقر آهن نيز شايع ترين اختلال خوني در سطح جهان بالاخص در زنان در سنين باروري مي باشد. اين مطالعه به منظور بررسي ارتباط سردردهاي عروقي و آنمي فقر آهن و تاثير تجويز قرص آهن بر درمان اين سردردها در زنان سنين باروري انجام گرديده است.
روش کار: در طي اين کارآزمايي باليني، ۵۰ زن در سنين باروري مبتلا به آنمي فقر آهن و سردردهاي عروقي، از بين مراجعه کنندگان به کلينيک مغز و اعصاب بيمارستان ولي عصر شهر اراک انتخاب گرديده و تحت درمان با قرص فروسولفات به مدت سه ماه قرار داده شدند. جهت تاييد درمان پس از يک ماه هموگلوبين بيماران کنترل گرديده و در صورت افزايش معني دار هموگلوبين، بيماران مجاز به ادامه شرکت در تحقيق بودند. تعداد حملات سردرد و تعداد مسکن مصرفي توسط بيماران قبل از شروع درمان، در طي مصرف فروسولفات و در نهايت پس از اتمام سه ماه تجويز فروسولفات ثبت گرديدند.
نتايج: ميانگين تعداد حملات سردرد در ماه قبل از شروع درمان در بيماران ۱۹٫۶±۱۲٫۸، در طي درمان (P=0.0001) 14.2±۱۱٫۲ و يک ماه بعد از قطع درمان سه ماهه (P=0.0001) 13.3±۱۱٫۸ بود. ميانگين تعداد مسکن مصرفي نيز در ماه قبل از شروع درمان ۳۰٫۱±۱۴٫۱، در طي درمان (P=0.0001) 14.3±۱۱٫۲ و يک ماه بعد از قطع درمان سه ماهه (P=0.0001) 16.1±۱۳٫۱ به دست آمد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد مصرف قرص آهن بتواند در درمان سردردهاي عروقي موثر واقع گردد.

© حقوق سایت محفوظ است