۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله بررسي ۱۰ ساله فراواني توده‌هاي پارافارنكس و اينفراتمپورال در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۴ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۴۵ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: بررسي ۱۰ ساله فراواني توده‌هاي پارافارنكس و اينفراتمپورال در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص)
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تومور پارافارنكس
مقاله تومور حفره اينفراتمپورال
مقاله تومورهاي غدد بزاقي
مقاله پاراگانگليوم
مقاله تومورهاي نوروژنيك

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: جوادي مرتضي
جناب آقای / سرکار خانم: امامي سيدعليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: توده هاي پارافارنکس و اينفراتمپورال از تومورهاي نادر سر و گردن با فراواني کلي ۵/۰% از کل تومورهاي سر و گردن هستند. در اين مطالعه به منظور تعيين توزيع تومورهاي فضاهاي پارافارنکس و اينفراتمپورال در جمعيت ايراني، به بررسي آن در بخش گوش و حلق و بيني بيمارستان رسول اکرم تهران پرداخته شد.
روش کار: در اين مطالعه به روش گذشته نگر، به بررسي ۱۰ ساله(از ديماه ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۱) بيماران بيمارستان حضرت رسول اکرم تهران پرداخته شد. به اين ترتيب ۳۹ بيمار مبتلا به تومور اين نواحي مورد بررسي قرار گرفتند. يافته ها: متوسط سن اين افراد ۹/۴۴ سال بود. شايع ترين علامتي که بيماران مبتلا به توده گردني با آن مراجعه مي کردند ” بي علامتي ” بود(۲/۶۹%).
نتيجه گيري  کلي: توده هاي اين نواحي به ترتيب نزولي شامل تومورهاي مربوط به غدد بزاقي(۲/۵۱%) به ويژه پلئومورفيک آدنوم، پاراگانگليوم(۳/۱۵%)، شوانوم(۷/۷%)، آنژيوفيبروم و لنفوم بودند. در مورد تمام بيماران براي تشخيص بيماري، روش هاي تصويربرداري( Imaging ) به کار رفته بود که شايع ترين روش، CT اسکن با کنتراست بود. به جز ۱ مورد لنفوم از نوع high grade ، ساير بيماران کانديد عمل جراحي شدند و در تمام آنها به جز ۴ مورد، جراحي صورت گرفت. رويکرد انتخابي، دسترسي خارجي (external approach) با برش عرضي گردن با يا بدون استفاده از دسترسي هم زمان از طريق دهان ( Trans oral approach ) بود.

© حقوق سایت محفوظ است