۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله بررسي پراكندگي جغرافيايي نسخ و مجموعه هاي خطي در كتابخانه هاي كشور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۱ در علوم اجتماعي و انساني دانشگاه شيراز از صفحه ۱۵۹ تا ۱۷۰ منتشر شده است.
نام: بررسي پراكندگي جغرافيايي نسخ و مجموعه هاي خطي در كتابخانه هاي كشور
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نسخ و مجموعه هاي خطي
مقاله توزيع جغرافيايي نسخ خطي
مقاله مكان يابي نسخ خطي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شعباني احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فرهنگ و تمدن اسلامي حاصل ميراث و ارزشهاي علمي و هنري در طول قرون پيشين بوده، بخشي از اين پيشينه در چارچوب نسخ و مکتوبات خطي به نسل حاضر انتقال يافته است.
در اين پژوهش به تعيين سطح پراکندگي نسخ خطي در جوانب مختلف شهرها، کتابخانه ها و اشخاص حقيقي مبادرت ورزيده ايم، تا بر حسب تشخيص پراکندگي به برنامه ريزي مناسبي بر اساس تهيه بودجه، تأمين نيروي انساني متخصص و تجهيز امکانات براي مناطق کوچک و ناشناخته اقدام شود.
شيوه مورد استفاده در پژوهش حاضر مبتني بر روش تحقيق کتابخانه اي به منظور تشخيص مکان يابي نسخ و مجموعه هاي خطي در کشور و استفاده از آمار توصيفي با توجه به دريافت پراکندگي جغرافيايي نسخ خطي است. بر اين قرار آشکار شد که وضعيت کلي مجموعه هاي نسخ خطي در کتابخانه هاي کشور مشتمل بر شصت و نه کتابخانه گوناگون از نوع ملي، مجلس، سلطنتي، دانشگاهي، تخصصي، عمومي، آستان هاي مقدس، مساجد، خانقاه ها، موزه ها و مدارس قرار دارد. تهران با موجوديت پانزده کتابخانه معادل ۲۱٫۳۷ درصد؛ و مشهد ده کتابخانه شخصي معادل ۱۲٫۵ درصد از نظر اهميت در بالاترين سطح قرار گرفته اند.
از بررسي فراواني کتابخانه هاي شخصي در سطح شهرهاي کشور عيان شد که در مجموع شصت و چهار کتابخانه حاوي نسخ و مجموعه هاي خطي است که در شهر تهران با توجه به موجوديت چهارده کتابخانه معادل ۲۱٫۸۷ درصد؛ و همدان و يزد هر کدام هشت کتابخانه شخصي معادل ۱۲٫۵ درصد جايگاه شايسته اي را حايز است.

© حقوق سایت محفوظ است