۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي و مقايسه توزيع تنش سه بعدي به روش تجزيه اجزاي محدود در استخوان اطراف ايمپلنت با شكلهاي مختلف قوسهاي بي‌ دنداني در فك پايين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۷۹ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۱۲ تا ۱۹ منتشر شده است.
نام: بررسي و مقايسه توزيع تنش سه بعدي به روش تجزيه اجزاي محدود در استخوان اطراف ايمپلنت با شكلهاي مختلف قوسهاي بي‌ دنداني در فك پايين
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توزيع تنش
مقاله قوس مربعي
مقاله قوس مثلثي
مقاله قوس بيضوي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منزوي عباس
جناب آقای / سرکار خانم: فرهنگ غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شكلهاي قوس فكي (مربعي، مثلثي و بيضوي) نقش مهمي را در الگوي توزيع تنش در اطراف ايمپلنت‌هاي دنداني ايفا مي‌كنند. هدف از اين مطالعه ارزيابي نقش اشكال مختلف قوس فكي و ميزان تحليل استخوان (نرمال، متوسط، شديد) در توزيع تنش اطراف ايمپلنت دنداني با درنظر گرفتن جهات مختلف نيروي واردشده، بود. سه مدل قوس فكي مربعي، مثلثي و بيضوي در سه حالت مختلف تحليل استخوان طراحي شد. مدل‌ها به المان‌هاي شش وجهي تقسيم شدند؛ به نحوي كه ۵۵۰۰ گره را تشكيل دادند. نيروي ۱۴۳ نيوتن با دو زاويه عمود و مايل به آخرين فيكسچر، ۸ و ۱۶ ميلي‌متر خلفي‌تر از آن روي كانتي‌لور اعمال شد. در اين مطالعه جهت تجزيه و تحليل توزيع تنش از نرم‌افزار Sap90 استفاده شد و ۵۴ حالت مختلف مورد ارزيابي قرار گرفت. نتايج نشان داد كه با تغيير ديستالي نيرو در قوس مربعي و بيضوي با استخوان نرمال، تمركز تنش از ساپورت به سمت فيكسچرها انتقال مي‌يابد. تمركز تنش در قوس مثلثي با استخوان نرمال در اطراف فيكسچر مشاهده شد. ميزان تنش در اين قوس بيش از حد فيزيولوژيك بود؛ در نتيجه توصيه مي‌شود از كاربرد كانتي‌لور در قوسهاي مثلثي خودداري شود.

© حقوق سایت محفوظ است