۱۳۹۵-۰۳-۱۳

مقاله بررسي ويژگي هاي ميكروبي خمير مرغ توليدي در كارخانه هاي گوشتي (سوسيس و كالباس) استان تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در علوم غذايي و تغذيه از صفحه ۵۲ تا ۵۸ منتشر شده است.
نام: بررسي ويژگي هاي ميكروبي خمير مرغ توليدي در كارخانه هاي گوشتي (سوسيس و كالباس) استان تهران
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خمير مرغ
مقاله ويژگيهاي ميكروبي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كريمي مريم السادات
جناب آقای / سرکار خانم: مهرابيان صديقه
جناب آقای / سرکار خانم: رفيعي طباطبايي رباب
جناب آقای / سرکار خانم: صميعي بيتا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تحقيقات صنعتي همواره به دنبال روش هايي براي افزايش راندمان توليد است. فرآيند جداسازي مكانيكي، فن آوري است که در صنعت براي به دست آوردن حداکثر گوشت از استخوان هايي که قبلا بخش ماهيچه اي آن جداسازي شده است، کاربرد دارد. گوشتي كه به اين ترتيب از لاشه مرغ به دست مي آيد گوشت جداسازي شده مکانيکي مرغ يا خمير مرغ ناميده مي شود. خمير مرغ به عنوان يكي از مواد اوليه در فرمولاسيون سوسيس و كالباس در ايران استفاده مي شود.
مواد و روش ها: در اين تحقيق ۵۰ نمونه خمير مرغ، در حين توليد در دستگاه استخوان گير کارخانه هاي توليد کننده سوسيس و کالباس استان تهران، جمع آوري گرديد. نمونه هاي خمير مرغ به سرعت و در دماي سرد به آزمايشگاه انتقال داده شد و ويژگيهاي ميکروبي آن مطابق استاندارد ايران آزمون گرديد. ويژگيهاي ميکروبي شامل شمارش استافيلوكوكوس هاي كواگولاز مثبت، اشريشياکلي و شمارش کلي ميکروارگانيسم ها و جستجوي سالمونلا بود.
يافته ها: نتايج نشان داد که ۲۷ نمونه خمير مرغ مطابق استاندارد ملي ايران و ۲۳ نمونه در فاکتورهايي چون ۳۸% در فاكتور شمارش استافيلوكوكوس هاي كواگولاز مثبت، ۲۴% در فاكتور شمارش اشريشياكلي، ۱۸% در فاكتور شمارش كلي ميكروارگانيسم، ۱۲% جداسازي سالمونلا با استاندارد مغايرت دارد.
نتيجه گيري: با توجه به بار آلودگي نمونه هاي خمير مرغ، توصيه مي شود از خمير مرغ در فرمولاسيون فرآورده هاي گوشتي فاقد پروسه حرارتي استفاده نشود.

© حقوق سایت محفوظ است