۱۳۹۵-۰۳-۳۰

مقاله بررسي وضعيت فقر در جهان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در روند (روند پژوهش هاي اقتصادي) از صفحه ۲۰۵ تا ۲۳۰ منتشر شده است.
نام: بررسي وضعيت فقر در جهان
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فقر
مقاله خط فقر
مقاله اندازه ‌گيري خط فقر
مقاله فقر نسبي
مقاله فقر مطلق
مقاله فقر بين ‌المللي
مقاله فقر منطقه‌ اي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ميرشجاعي فخري

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
موضوع فقر و روش‌ هاي محاسبه آن از جمله مباحثي است که در حوزه رفاه اقتصادي از اهميت ويژه ‌اي برخوردار است. در اين مقاله که به صورت ضميمه گزارش «شاخص ‌هاي توسعه جهاني در سال ۲۰۰۸» منتشر شده ‌است، ضمن مروري بر برآوردهاي پيشين از خط فقر بين ‌المللي، برآورد جديدي از خط فقر جهاني ارائه شده ‌است. در بازنگري انجام شده، خط فقر بين ‌المللي، با استفاده از داده‌ هاي جديد از يک دلار به ۱٫۲۵ دلار در روز افزايش يافت.
افزايش حجم اطلاعات دريافتي از کشورهاي مختلف، تجديد نظر در محاسبه PPP کشورها، تعيين استاندارد بين ‌المللي براي محاسبه خط فقر در کشورهاي مختلف و توجه به دوره‌ بررسي، نحوه تجميع اطلاعات کالايي و موارد بدون پاسخ و غير قابل اندازه‌ گيري از جمله موضوع‌ هايي است که در برآورد جديد خط فقر بين ‌المللي مورد دقت قرار گرفته است. نتايج نشان مي ‌دهد که برآوردهاي جديد PPP در بيشتر کشورهاي در حال توسعه به ويژه کشورهاي فقير بالاتر از برآورد قبلي است.
بر اساس نتايج اين گزارش، تعداد افراد فقيري که در خط فقر جهاني ۱٫۲۵ دلار در روز زندگي مي ‌کنند، از دهه ۱۹۸۰ به بعد رو به کاهش بوده و بيشترين کاهش به آسياي شرقي و اقيانوسيه اختصاص داشته ‌است.

© حقوق سایت محفوظ است