۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله بررسي وضعيت سلامت رواني و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۱ در پايش از صفحه ۲۹ تا ۳۷ منتشر شده است.
نام: بررسي وضعيت سلامت رواني و عوامل مرتبط با آن در دانشجويان پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پرسشنامه سلامت عمومي
مقاله دانشجويان پزشكي
مقاله وضعيت سلامت رواني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شريعتي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: كفاشي احمد
جناب آقای / سرکار خانم: قلعه بندي فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: فاتح ابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: عبادي مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گزارش اخير سازمان جهاني بهداشت نشان مي دهد كه اختلالات رواني حدود ۱۰ درصد بالغين جامعه را گرفتار كرده و بروز اين اختلالات رو به تزايد است.
اصولا دانشجويان به دليل شرايط خاص دانشجويي از جمله دوري از خانواده، وارد شدن به مجموعه اي بزرگ و پرتنش، مشكلات اقتصادي، حجم زياد دروس، رقابت هاي فشرده و … مستعد از دست دادن سلامت رواني بوده و دانشجويان پزشكي ضمن درگير بودن با مسايل ياد شده، مشكلات خاص خود (از جمله فشارهاي روحي و رواني محيط، برخورد با مسايل و مشكلات بيماران، طول مدت تحصيل و عدم برخورداري از آينده شغلي روشن) را نيز دارا هستند و به نظر مي رسد اين گروه بيش از ساير دانشجويان در خطر از دست دادن سلامت رواني هستند.
ما در اين مطالعه كه به روش مقطعي (Cross-Sectional) و با استفاده از پرسشنامه سلامت عمومي ۲۸ سوالي (General Health Questionnaire-28=GHQ-28) انجام شده است، اقدام به تعيين وضعيت سلامت رواني و عوامل مرتبط با آن (از جمله سن، جنس، وضعيت تاهل و وضعيت اقتصادي) نموديم. گروه تحت مطالعه عبارت بودند از ۴۶۰ نفر ۲۰۶) مرد و ۲۵۴ زن( كه به طور تصادفي از بين دانشجويان پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران انتخاب شده بودند. شيوع اختلالات رواني در آنان ۴۲٫۶ درصد بوده و شيوع اين اختلالات با جنس، وضعيت تاهل و وضعيت اقتصادي ارتباط معني دار داشته است.
اين مطالعه نشان داد شيوع اختلالات رواني در دانشجويان پزشكي بيش از ساير افراد جامعه است كه احتمال مي رود علت اين اختلاف شرايط خاص دانشجويان پزشكي باشد. اميد است مطالعات آينده به حل اين مشكل كمك نمايد.

© حقوق سایت محفوظ است