۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله بررسي نقش هزينه مبادله بر تورم ركودي در ايران (١٣٧٩-١٣٥٠) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۳ در جستارهاي اقتصادي از صفحه ۹۵ تا ۱۲۶ منتشر شده است.
نام: بررسي نقش هزينه مبادله بر تورم ركودي در ايران (١٣٧٩-١٣٥٠)
این مقاله دارای ۳۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيكاري
مقاله تورم
مقاله تورم ركودي
مقاله هزينه مبادله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سامتي مرتضي
جناب آقای / سرکار خانم: صامتي مجيد
جناب آقای / سرکار خانم: جنتي مشكاني ابوالفضل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تورم و بيكاري، دو مشكل عمده اقتصادي هستند. ترديدي نيست كه هزينه‌هاي مستقيم و غير‌مستقيم «تورم ركودي» بسيار سنگين است. ريشه‌يابي و پي‌بردن به علل و عواملي كه به‌وجود آورنده تورم ركودي هستند، بسيار حايز اهميت است. هزينه مبادله، تاثير زيادي بر متغيرهاي كلان اقتصادي در كشورهاي در حال توسعه دارد. در ساختار اقتصاد ايران، هزينه‌هاي مبادله زيادي وجود دارد؛ بنابراين در اين تحقيق، به بررسي تاثير هزينه مبادله بر تورم ركودي در ايران پرداخته شده است.
تحقيق حاضر، نقش تئوريك هزينه مبادله بر تورم و بيكاري را در قالب يك مدل اقتصادي توجيه مي‌كند و به آزمون اين فرضيه‌ مي‌پردازد كه هزينه مبادله، موثر‌ترين عامل در به‌وجود آمدن تورم ركودي در ايران است. با استفاده از سيستم معادلات هم‌زمان و با روش ۳SLS و هم‌چنين روش تصحيح ـ خطا، رابطه كوتاه‌مدت برآورد مي‌شود. آمار و اطلاعات مورد استفاده، از منابع معتبر آماري و در دامنه زماني ١٣٧٩ـ١٣٥٠ به‌دست آمده‌اند.
نتايج به‌دست آمده حاكي از آن‌ است كه هزينه مبادله بر بيكاري و تورم اثر مثبت دارد و باعث افزايش هم‌زمان بيكاري و تورم مي‌شود. بنابراين مي‌توان اظهار داشت كه هزينه مبادله، از عوامل به‌وجود آورنده تورم ركودي در ايران است. هم‌چنين نتايج حاصل از شبيه‌سازي، نشان مي‌دهد كه با ثابت بودن هزينه مبادله، از تورم و بيكاري كاسته مي‌شود. نتايج حاصل از برآورد رابطه كوتاه‌مدت ميان بيكاري و تورم نيز، نشان مي‌دهد كه اين ارتباط در كوتاه‌مدت منفي است.

© حقوق سایت محفوظ است