۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله بررسي ميزان كارآيي نمرات آزمون سراسري در پيش بيني عملكرد تحصيلي دانشجويان برخي رشته هاي تحصيلي دانشگاه شيراز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۱ در علوم اجتماعي و انساني دانشگاه شيراز از صفحه ۱۳۶ تا ۱۴۶ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان كارآيي نمرات آزمون سراسري در پيش بيني عملكرد تحصيلي دانشجويان برخي رشته هاي تحصيلي دانشگاه شيراز
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عملكرد تحصیلی
مقاله ارزیابی تحصیلی
مقاله جایگزینی تحصیلی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ساماني سيامك
جناب آقای / سرکار خانم: جوكار بهرام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با توجه به محدوديت پذيرش دانشجو در کشور ايران، بررسي ابزار گزينش دانشجو و کارآيي آزمون سراسري در جهت گزينش داوطلبان شايسته و کارآمد، ضرورتي انکارناپذير مي نمايد. هدف پژوهش حاضر بررسي ميزان کارايي آزمونهاي سراسري جهت پيش بيني عملکرد تحصيلي دانشجويان دانشگاه شيراز در رشته هاي حسابداري، روانشناسي باليني، مهندسي برق و رياضيات بود. براي نيل به هدف پژوهش، معدل تحصيلي دانشجويان در نيمسال تحصيلي اول و هشتم، معدل کل نمرات دانشگاهي و نمرات برخي از درسهاي آزمون سراسري از شبکه رايانه اي دانشگاه استخراج شد.
نتايج حکايت از آن داشت که برخي آزمونهاي سراسري، کارآيي لازم براي گزينش و پيش بيني عملکرد تحصيلي دانشجويان را دارند. همچنين يافته ها بيانگر آن بود که برخلاف انتظار، آزمون رياضي، توان لازم براي پيش بيني عملکرد تحصيلي دانشجويان رشته رياضي را ندارد. در پايان بر مبناي يافته هاي به دست آمده برخي پيشنهادات در زمينه تغيير رويه گزينش دانشجو ارايه شده است.

© حقوق سایت محفوظ است