۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي ميزان شيوع Dry Socket در مراجعه ‌كنندگان به بخش جراحي دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم ‌پزشكي تهران (مهرماه ۷۶ تا تيرماه ۷۷) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۰ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۱۱ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان شيوع Dry Socket در مراجعه ‌كنندگان به بخش جراحي دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم ‌پزشكي تهران (مهرماه ۷۶ تا تيرماه ۷۷)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تشخيص حفره خشك
مقاله التهاب آلوئول
مقاله تورم استخوان
مقاله اتيولوژي حفره خشك

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمودهاشمي حميد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حفره خشك (Dry Socket) يكي از عوارض نسبتا شايع در آوردن دندانها مي باشد. اتيولوژي و پاتوژنز اين عارضه كاملا شناخته شده نيست و فاكتورهاي متعددي به عنوان عوامل مستعدكننده اين عارضه مطرح شده اند. در راستاي نياز به انجام تحقيقات بيشتر در مورد ميزان شيوع و اتيولوژي اين عارضه، مطالعه حاضر در بخش جراحي دهان و فك و صورت دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران به صورت مقطعي از اول مهر ماه سال ۱۳۷۶ تا پايان تيرماه سال ۱۳۷۷ انجام شد. در اين مدت تعداد دندانهاي كشيده شده ۴۸۸۰ مورد و تعداد بيماراني كه با عارضه حفره خشك به بخش مراجعه نمودند، ۲۵ مورد بود. در اين مطالعه عوامل موثر شامل: سن، جنس، نوع دندان كشيده شده، علايم عارضه، وارد شدن تراما حين كشيدن دندان، سابقه عفونت دندان، سطح بهداشت دهان، استعمال دخانيات و ابتلا به بيماريهاي سيستميك بود. نتايج نشان داد كه شيوع حفره خشك در بخش جراحي دهان و فك و صورت اين دانشكده حدود ۵/۰% و در خانمها بيش از دو برابر آقايان بود. اين حفره در ناحيه مولرهاي سوم فك پايين به ميزان قابل ملاحظه اي بيشتر از نواحي ديگر مشاهده گرديد.

© حقوق سایت محفوظ است