۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي ميزان شيوع تشنج در بيماران تحت درمان با كلوزاپين در مركز روانپزشكي شهيد اسماعيلي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۰ در مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران (انديشه و رفتار) از صفحه ۱۸ تا ۲۳ منتشر شده است.
نام: بررسي ميزان شيوع تشنج در بيماران تحت درمان با كلوزاپين در مركز روانپزشكي شهيد اسماعيلي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تشنج
مقاله كلوزاپين
مقاله اسكيزوفرنيا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قلعه بندي فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: افتخار مهرداد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: دو عارضه جدي كلوزاپين كه مصرف آن را به عنوان داروي رده اول درمان اسكيزوفرنيا محدود كرده است، آگرانولوسيتوز و تشنج است. اين پژوهش به منظور بررسي ميزان شيوع تشنج در بيماران تحت درمان با كلوزاپين انجام شده است.
روش: آزمودنيهاي پژوهش را كليه بيماراني كه تا اسفند ۱۳۷۷ در مركز روانپزشكي شهيد اسماعيلي با كلوزاپين تحت درمان بوده‏اند، تشكيل دادند.
يافته ها: اطلاعات به دست آمده از بررسي پرونده‏هاي ۷۰ بيمار تحت درمان نشان داد كه ۹ بيمار (۹/۱۲%) دچار نوعي تشنج شده‏اند. از اين بيماران ۶ بيمار (۶/۸%) مبتلا به تشنج تونيك كلونيك و ۳ بيمار(۳/۴%) مبتلا به تشنج ميوكلونيك شدند. در تمام بيماراني كه تشنج نمودند، مقدار كلوزاپين مصرفي۳۰۰ تا ۶۰۰ ميلي گرم بود و از نظر آماري ارتباط معني داري بين بروزتشنج با هيچ يك از متغيرهاي مورد بررسي مانند جنس، سن و ميزان مصرف دارو يافت نشد.
نتيجه: با توجه به شيوع بالاتر تشنج در اين بررسي براي پيشگيري از بروز آن، مراقبت هاي بيشتري از بيماران تحت درمان با كلوزاپين مانند پرهيز از به كار بردن چند دارو با هم، شروع دارو از مقدار مصرف كم و افزايش تدريجي مقدار آن توصيه مي گردد.

© حقوق سایت محفوظ است