۱۳۹۵-۰۱-۳۱

مقاله بررسي ميان بارهاي سيال و ايزوتوپ هاي پايدار (کربن، اکسيژن و گوگرد) در زايش و تکوين اسکارن مس خوت، غرب يزد، ايران مرکزي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۳ در پترولوژي از صفحه ۱۰۷ تا ۱۲۶ منتشر شده است.
نام: بررسي ميان بارهاي سيال و ايزوتوپ هاي پايدار (کربن، اکسيژن و گوگرد) در زايش و تکوين اسکارن مس خوت، غرب يزد، ايران مرکزي
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ميان بارهاي سيال
مقاله ايزوتوپ هاي پايدار
مقاله اسکارن
مقاله خوت
مقاله يزد
مقاله ايران مرکزي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زاهدي اعظم
جناب آقای / سرکار خانم: بومري محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کانسار اسکارن مس خوت در ۵۰ کيلومتري شمال غرب شهر تفت در استان يزد واقع شده است. نفوذ زبانه هاي گرانوديوريتي با سن اليگوميوسن در واحدهاي کربناتي سازند نايبند به سن ترياس بالايي منجر به پيدايش رخدادهاي اسکارني و مرمرهاي سولفيدي شده است و تهي شدگي هاي سيستماتيک در مقادير ايزوتوپي d13C و d18O را در انواع کلسيت ها به همراه داشته است. بر اساس مدل هاي محاسباتي، تهي شدگي ايزوتوپي کلسيت ها از سنگ هاي کربناتي حداقل دگرسان شده تا پهنه هاي اسکارني مي تواند به تراوش سيال ماگمايي نسبت داده شود. کلسيت هاي اسکارني در مقايسه با ديگر پهنه ها بيشترين تهي شدگي را نشان داده است که توسط برهم کنش سيالات ماگمايي (d18O=11.5%o) با سنگ هاي آهکي دگرسان نشده در دماي کمتر از ۶۰۰ درجه سانتيگراد، X(CO2) برابر ۰٫۰۲ و نسبت آب به سنگ ۲۰ (W/R) تا ۵۰ درصد تشکيل شده اند. مقادير d34S در کالکوپيريت موجود در اسکارن ها و مرمرهاي سولفيدي در کانسار خوت نشان دهنده مشارکت غالب سيال ماگمايي داراي گوگرد اوليه مشتق شده از گوشته است. به طوري که مقادير d34S در اين کانسار (d34S=1.4-5.2%o) مشابه مقادير ايزوتوپي گوگرد در بسياري از کانسارهاي مس پورفيري معروف و اسکارن هاي مس و مس – طلاي وابسته است. بر اساس بررسي هاي ريز دماسنجي، ميانگين شوري و دماي پيدايش اين کانسار به ترتيب ۱۶٫۳ درصد وزني معادل نمک طعام و ۴۰۰ درجه سانتيگراد برآورد شده است.

© حقوق سایت محفوظ است