۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله بررسي مقايسه اي پرولاكتين كورتيزول و گلوكزسرم قبل از عمل ودر شروع عمل جراحي در بيمارستان حضرت رسول (ص) در تهران (۱۳۷۹) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۰ در مجله زنان مامايي و نازايي ايران از صفحه ۱۴ تا ۱۸ منتشر شده است.
نام: بررسي مقايسه اي پرولاكتين كورتيزول و گلوكزسرم قبل از عمل ودر شروع عمل جراحي در بيمارستان حضرت رسول (ص) در تهران (۱۳۷۹)
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كورتيزول- قندخون- استرس حاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سريري الهه
جناب آقای / سرکار خانم: مسرور فرشته

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
استرس حاد روي مقدار پرولاكتين- كورتيزول و قند خون در انسان و حيوانات اثراتي دارد و عمل جراحي تحت بيهوشي عمومي نيز به عنوان يك   استرس حاد مي‌تواند بر اين پارامترها اثر بگذارد.
هدف:از انجام اين مطالعه تأثير استرس روحي عمل جراحي بر مواد فوق در بيماراني كه بطور انتخابي تحت عمل جراحي قرار گرفته اند مي باشد.
روش مطالعه:اين مطالعه بصورت مشاهده‌اي توصيفي آينده نگر روي ۲۲۶ زن در بيمارستان حضرت رسول(ص) كه در سال ۱۳۷۹ تحت عمل قرار گرفته‌اند انجام شد.
از بيماران دو نمونه خون گرفته شد كه يك نمونه ۲-۳ هفته قبل از عمل (نمونه۱)و نمونه ديگر در اطاق  عمل قبل از القاي بيهوشي (نمونه۲) و نتايج اين دو با هم مقايسه شد.
نتايج:نتايج نشان داده است كه عمل جراحي سبب افزايش پرولاكتين،كورتيزول و گلوكز سرم در ۹۶-۹۸% بيماران مي شود و اختلاف مثبت و معني داري بين ميانگين اين مقادير،قبل و در زمان عمل(نمونه ۱و۲) وجود دارد.
نتيجه گيري:اين مطالعه نشان داد كه استرس ناشي از عمل جراحي سبب افزايش مقدار پرولاكتين كورتيزول و قند خون مي شود.

© حقوق سایت محفوظ است