۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله بررسي كلينيكي موفقيت پوشش پالپ با استفاده از MTA و مقايسه آن با كلسيم هيدروكسايد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۳ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۱۹ تا ۲۶ منتشر شده است.
نام: بررسي كلينيكي موفقيت پوشش پالپ با استفاده از MTA و مقايسه آن با كلسيم هيدروكسايد
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پالپ
مقاله پوشش مستقيم پالپ
مقاله MTA
مقاله كلسيم هيدروكسايد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ياسيني اسماعيل
جناب آقای / سرکار خانم: پوركاظمي مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيان مساله: پالپ به هنگام برداشتن پوسيدگي و يا به وسيله صدمات تروماتيك ممكن است اكسپوز شود. ماده اي كه براي پوشش مستقيم پالپ (DPC) به كار مي رود بايد حتي الامكان سازگاري نسجي داشته باشد، داراي قدرت Seal بالا باشد و از نفوذ باكتري ها به پالپ جلوگيري نمايد؛ همچنين بتواند باعث ساخته شدن پل عاجي شود. در حال حاضر كلسيم هيدروكسايد معمولي ترين ماده مورد استفاده در DPC مي باشد، اما اين ماده با وجود تمام مزايايي كه دارد، نمي تواند Seal بيولوژيك مناسبي فراهم كند؛ همچنين علاوه بر اين به دليل حلاليت بالا در طول زمان (در مدت ۶ ماه) دچار تجزيه و تخريب مي شود. (Mineral Trioxide Aggregate) MTA ماده اي است كه قدرت بازسازي (Regeneration) بافت اوليه پالپ و پري راديكولار را دارد.
هدف: مطالعه حاضر با هدف بررسي كلينيكي موفقيت DPC بين كلسيم هيدروكسايد و MTA انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه مداخله اي و كارآزمايي باليني، هجده دندان خلفي كه پالپ آنها در زمان تهيه حفره دچار اكسپوز مكانيكي شده بود و شرايط لازم DPC را داشتند، به طور تصادفي تحت درمان DPC با استفاده از MTA (در گروه مورد) و سمان كلسيم هيدروكسايد (در گروه شاهد) قرار گرفتند؛ سپس در دو مرحله پيگيري (پس از ۳ و ۱۲ ماه) با استفاده از آزمونهاي سرما، گرما و راديوگرافي مورد ارزيابي قرار گرفتند؛ در مورد درد تحريكي يا خود به خود بين زمانهاي پيگيري از بيماران سوال شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمون دقيق فيشر (a=0.05) مورد تحليل آماري قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج كلينيكي به دست آمده حاكي از موفقيت درمان با MTA در مقايسه با سمان كلسيم هيدروكسايد بود؛ به نحوي كه ۳ مورد از ۹ مورد گروه كلسيم هيدروكسايد نياز به درمان ريشه پيدا كردند و ۲ مورد آنها نيز علايم پالپيت برگشت پذير داشتند ولي در گروه MTA تمام نمونه ها بدون علايم كلينيكي و نرمال بودند.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج به دست آمده از اين تحقيق مشخص شد كه MTA سازگاري نسجي دارد، عاج سازي را تحريك مي نمايد و Seal مناسبي ايجاد مي كند و به عنوان يك ماده جايگزيني به جاي كلسيم هيدروكسايد براي پوشش مستقيم پالپ پيشنهاد مي شود.

مطالب مشابه

© حقوق سایت محفوظ است