۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي فراواني كلاس ‌بندي‌ هاي پروتز پارسيل در دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۱ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۶۰ تا ۶۴ منتشر شده است.
نام: بررسي فراواني كلاس ‌بندي‌ هاي پروتز پارسيل در دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پروتز
مقاله پروتز پارسيل
مقاله كلاس بندي
مقاله فراواني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زند سيروس
جناب آقای / سرکار خانم: زند علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بي دنداني يك نوع معلوليت است و از دست دادن تعدادي از دندانها فرد را به ابتلا به اين عارضه نزديكتر مي كند. داشتن اطلاعات در مورد شيوع انواع بي دنداني پارسيل، درك بهتري از وضعيت بهداشت جامعه را ميسر مي سازد. از طرف ديگر با دسترسي به اين اطلاعات مي توان برنامه آموزشي دانشجويان را در جهتي سوق داد كه قادر به درمان بيماريهايي با شيوع بيشتر باشد. هدف از اين مطالعه بررسي فراواني كلاس بندي هاي پروتز پارسيل در مراجعين به دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز مي باشد. در اين مطالعه گذشته نگر پرونده تمامي بيماراني كه (۳۷۱ زن، ۲۰۵ مرد) كه از سال تحصيلي ۷۷-۷۶ تا پايان سال تحصيلي ۷۹-۷۸ جهت درمان پروتز پارسيل مراجعه كرده بودند، از نظر جنس، نوع بي دنداني، علت از دست دادن دندانها، وجود يا عدم وجود فضاي اضافي مورد بررسي قرار گرفت. نتايج حاصل نشان داد كه تعداد مراجعين زن نسبت به مرد بيشتر بود (۴/۶۴%)؛ فراواني درمان پروتز پارسيل در فك پايين بيشتر از فك بالا بود.
فك پايين بيشتر تحت درمان پروتز پارسيل قرار گرفته بود (۹/۶۷%)؛ پوسيدگي دندان عمده ترين علت كشيدن دندانها بود (۵/۵۵%)؛ ‌كلاس I در زنان (۷۹/۲۸%) و كلاس ۱ mod II در مردان (۷۳/۲۹%) بيشترين فراواني را داشت؛ به عبارت ديگر فراواني درمان با پروتز پارسيل انتهاي آزاد بيشتر بود. با توجه به نتايج مطالعه در جامعه مورد پژوهش، توجه بيشتر به آموزش طراحي پروتزهاي پارسيل انتهاي آزاد ضرورت مي يابد و در عين حال انجام اقدامات پيشگيري در خصوص از دست دادن دندانهاي پايه انتهايي لازم مي باشد.

© حقوق سایت محفوظ است