۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله بررسي عوامل موثر بر ميزان كتابخواني و مطالعه آزاد دانش آموزان متوسطه در استان فارس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۷۹ در مجله علوم تربيتي و روانشناسي از صفحه ۸۵ تا ۱۰۲ منتشر شده است.
نام: بررسي عوامل موثر بر ميزان كتابخواني و مطالعه آزاد دانش آموزان متوسطه در استان فارس
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كتابخواني
مقاله مطالعه آزاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بحراني محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين طرح با هدف گسترش اطلاعات موجود در زمينه عادات كتابخواني و مطالعه آزاد در جامعه به اجرا در آمده است. جامعه آماري اين تحقيق را دانش آموزان متوسطه استان فارس تشكيل مي دهند و چارچوب نمونه گيري شامل مركز استان به اضافه پنج شهرستان ديگر بوده است كه به طور تصادفي از بين شهرستانهاي استان فارس انتخاب شده اند. نمونه مورد بررسي متشكل از ۳۵۸۵ دانش آموز پايه هاي اول تا سوم متوسطه مي باشد.
نتايج به دست آمده نشان مي دهد كه در مجموع، بخش زيادي از اوقات فراغت دانش آموزان در ايام تحصيل بيهوده تلف مي شود (۳۶٫۲ درصد از كل اوقات فراغت)، ۲۲٫۸ درصد از اوقات فراغت روزانه صرف مطالعه درسي، ۱۷٫۶ درصد صرف تماشاي تلويزيون و تنها ۱٫۱ درصد صرف مطالعه غير درسي مي شود. به طوري كه سرانه مدت مطالعه آزاد دانش آموزان متوسطه در روز حدود ۵٫۵ دقيقه است. دختران هم از لحاظ مطالعه درسي و هم مطالعه غير درسي مدت زمان زيادتري را گزارش كرده اند.
تحليل رگرسيون به عمل آمده نشان مي دهد كه پس از جنسيت، سرعت مطالعه، عضويت در كتابخانه هاي عمومي، ميزان مطالعه اعضاي خانواده، ميزان برخورداري از كتاب و قصه گويي در دوران كودكي، معدل درسي و سطح شغلي پدر از متغيرهاي مهم و معني دار در زمينه پيش بيني ميزان مطالعه آزاد به حساب مي آيند. 

© حقوق سایت محفوظ است