۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله بررسي عوامل موثر بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در كشاورزي ايران با استفاده از روش حداقل مربعات غير خطي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۷۹ در اقتصاد كشاورزي و توسعه از صفحه ۴۵ تا ۷۳ منتشر شده است.
نام: بررسي عوامل موثر بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در كشاورزي ايران با استفاده از روش حداقل مربعات غير خطي
این مقاله دارای ۲۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هژبركياني كامبيز
جناب آقای / سرکار خانم: علي زاده جانويسلو محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در بسياري از کشورهاي در حال توسعه، بخش کشاورزي به عنوان بخش مسلط بر اقتصاد شناخته شده است. سهم بالاي بخش کشاورزي از اشتغال و ارزش افزوده و افزايش روز افزون تقاضاي مواد غذايي بر اهميت اين بخش مي افزايد و شايد بتوان توسعه بخش کشاورزي را پيش شرط توسعه اقتصادي دانست.
از متغيرهاي مهم در توسعه بخش کشاورزي سرمايه گذاري بخش خصوصي است. بنابراين، بررسي عوامل موثر بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در کشاورزي ايران طي يک دوره بيست ساله، هدف اصلي مقاله حاضر است. بدين منظور از يک مدل غير خطي مبتني بر نظريه رفتار سرمايه گذاري استفاده شده است.
نکته برجسته در مطالعات مربوط به سرمايه گذاري، استفاده از موجودي سرمايه است که نبود آمارهاي دقيق مربوط به آن همواره از مشکلات کشورهاي در حال توسعه بوده است. بر اين اساس در مطالعه حاضر با مروري بر ادبيات موجود و کارهاي تجربي انجام شده در اين زمينه، مناسبترين روش براي برآورد موجودي سرمايه در بخش کشاورزي به صورت تفکيک شده براي بخش خصوصي و بخش دولتي به کار رفته است. سپس با استفاده از روش حداقل مربعات غير خطي NLS، مدل سرمايه گذاري بخش خصوصي در بخش کشاورزي ايران برآورده شده است.
يافته هاي تجربي به دست آمده از بررسي حاضر گوياي آن است که موجودي سرمايه دولت و اعتبارات اعطايي بانک کشاورزي مهمترين عوامل تاثير گذار بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در بخش کشاورزي بوده و حساسيت سرمايه گذاري خصوصي نسبت به موجودي سرمايه دولت پيش از ديگر متغيرهاست. کشش سرمايه گذاري خصوصي نسبت به هزينه هاي سرمايه اي در سطحي بسيار پايين قرار دارد. همچنين قيمت محصولات کشاورزي به عنوان يکي از متغيرهاي مهم و تاثير گذار در سرمايه گذاري بخش خصوصي نقش مثبت خود را از دست داده است.

© حقوق سایت محفوظ است