۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي عوامل استرس زا، راهبردهاي مقابله و رابطه آن با سلامت رواني در افراد نابارور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۱ در مجله روانپزشكي و روانشناسي باليني ايران (انديشه و رفتار) از صفحه ۷۹ تا ۸۷ منتشر شده است.
نام: بررسي عوامل استرس زا، راهبردهاي مقابله و رابطه آن با سلامت رواني در افراد نابارور
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ناباروري
مقاله استرس
مقاله سلامت روان
مقاله راهبردهاي مقابله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پهلواني هاجر
جناب آقای / سرکار خانم: ملكوتي سيدكاظم
جناب آقای / سرکار خانم: شاهرخ تهراني نژاد انسيه
جناب آقای / سرکار خانم: ميرسپاسي عبدالحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: پژوهش حاضر يك بررسي پس رويدادي است كه ميزان استرس، راهبردهاي مقابله‏اي و سلامت رواني افراد نابارور را با افراد بارور مقايسه مي‏كند.
روش: دو گروه شامل ۴۰ آزمودني نابارور (۲۰ مرد و ۲۰ زن) و ۴۰ آزمودني بارور (۲۰ مرد و ۲۰ زن) با هم مقايسه گرديده‏اند. آزمودنيهاي نابارور بطور تصادفي از مراجعين كلينيك ناباروري رويان انتخاب شده و با گروه مقايسه از نظر متغيرهاي جنسيت، سن، تحصيلات، مدت ازدواج همتا گرديدند.
يافته‏ها: اين پژوهش نشان داد كه گروه نابارور در مقايسه با گروه بارور هم استرس بيشتري را تجربه كرده و هم سلامت رواني پايين تري داشته‏اند. افزون بر آن مردان نابارور نسبت به زنان نابارور، استرس كمتري داشتند و از سلامت رواني بالاتري برخوردار بودند. افراد ناباروري كه بيشتر، راهبردهاي مقابله‏اي كمتر مفيد، را به كار مي‏بردند، سلامت رواني پايين‏تري داشتند ولي در بكارگيري راهبردهاي مقابله‏اي متمركز بر مسئله و متمركز بر هيجان با هم تفاوت معني داري نداشتند. همچنين زنان نابارور به طور معني داري بيش از مردان نابارور از راهبردهاي مقابله‏اي كمتر مفيد بهره گرفته بودند.

© حقوق سایت محفوظ است