۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله بررسي علل بستري شدن مبتلايان به بيماري هاي چشمي در بيمارستان هاي شهر بيرجند (۱۳۸۰-۱۳۷۳) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۳ در مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي بيرجند از صفحه ۵۲ تا ۵۵ منتشر شده است.
نام: بررسي علل بستري شدن مبتلايان به بيماري هاي چشمي در بيمارستان هاي شهر بيرجند (۱۳۸۰-۱۳۷۳)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اپيدميولوژي
مقاله بيماري هاي چشم
مقاله بيمارستان
مقاله ICD-10

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: يعقوبي غلامحسين
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني سيدمحمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: دستيابي به تعداد و علل بستري بيماران جهت برنامه ريزي و استفاده بهتر از امکانات، لازم مي باشد. در گزارشهاي رسيده بر اساس ترخيص بيماران از بعضي بيمارستانها و سازمان بهداشت جهاني، شايعترين بيماري چشم، کاتاراکت مي باشد؛ مطالعه حاضر به منظور تعيين تعداد و علل بستري شدن بيماران در بخش چشم بيمارستانهاي شهر بيرجند انجام شد تا با ارايه نتايج آن، راهکارهاي مناسب توسط مسوولين اتخاذ گردد.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي که از مهرماه سال ۱۳۷۳ تا مهرماه سال ۱۳۸۰ انجام شد، تشخيص بيماران بستري شده بر اساس ICD-10 در برگه هاي پرسشنامه ثبت گرديد؛ سپس داده ها از نظر پراکندگي اطلاعات در هشت گروه از ناراحتي هاي چشمي طبقه بندي و با استفاده از روشهاي آمار توصيفي مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
يافته ها: از ۵۲۳ بيمار بستري شده (۵۴۳ چشم)، ۴۵٫۵% زن و ۵۴٫۵% مرد بودند. از اين ميان کاتاراکت ۶۰% (۳۲۶ مورد) و گلوکوم ۳٫۷% (۲۰ نفر) و درمان دارويي ۷٫۳% بود؛ ۲ مورد آندوفتاليت به دنبال عمل کاتاراکت و ۱ بيمار مبتلا به کراتيت قارچي بود. ۲٫۶% (۱۴ نفر) مبتلا به انسداد مجراي اشکي و ۳٫۱% (۱۷ نفر) دچار مشکلات پلاستيک چشم بودند؛ در ۱۱٫۶% موارد (۶۳ نفر) ضربه هاي چشم و در ۳٫۳% (۱۸ نفر) جداشدگي شبکيه وجود داشت.
نتيجه گيري: در اين مطالعه بيشتر بيماران بستري شده مبتلا به کاتاراکت بودند؛ با توجه به اين که بيشترين علت کوري در دنيا کاتاراکت مي باشد، توصيه مي شود عوامل خطر اين بيماري در ابعاد وسيع و با توجه به عوامل منطقه اي بررسي گردد.

© حقوق سایت محفوظ است