۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله بررسي ضربه به سر در بيماران مراجعه كننده به بخش فوريت هاي بيمارستان هاي سينا، شهدا و فياض بخش شهر تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۱ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۱۹۳ تا ۱۹۸ منتشر شده است.
نام: بررسي ضربه به سر در بيماران مراجعه كننده به بخش فوريت هاي بيمارستان هاي سينا، شهدا و فياض بخش شهر تهران
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تروما
مقاله مكانيسم ضربه به سر
مقاله ضريب اغماي گلاسكو
مقاله ميزان مرگ و مير

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قدسي سيدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: معزاردلان كوروش
جناب آقای / سرکار خانم: داروغه دار ابراهيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تروما يکي از علل اصلي مرگ و مير و معلوليت در جوامع مي باشد. در اين ميان ضربه به سر بخش عمده ايي از انواع تروما را در بر مي گيرد و در نتيجه نقش قابل توجهي در ايجاد خسارات ناشي از بيماريها به عهده دارد. دانستن اطلاعات همه گيري شناختي شرط اول هر برنامه مداخله ايي براي کاستن از ميزان اين خسارات مي باشد. تاکنون مطالعات فراواني روي ضربه هاي سر انجام شده است و ما سعي کرده ايم در اين مطالعه به بعضي از جنبه هاي همه گيري شناختي ضربه هاي سر پاسخ بدهيم. اين يک مطالعه مقطعي و توصيفي است که در گروه بيماران ضر به سري که طي يک سال به سه بيمارستان سينا، شهدا و فياض بخش مراجعه کرده بودند، صورت پذيرفته است.
طي اين مدت ۵۸۰۰۰ بيمار به بخش فوريتها مراجعه نمودند که از ميان آنها تعداد ۱۰۹۶۷ نفر به دليل ضربه به سر مراجعه کرده بودند که بدين ترتيب نسبت ۱۸٫۹ درصد بيماران ترومايي را بيماران ضربه به سر تشکيل مي داده اند. ميانگين سني بيماران به صورت کلي برابر ۲۳٫۹۵ سال بوده است (±۰٫۱۷). نسبت مردان به زنان در اين مطالعه نسبت ۲٫۹ به ۱ بوده است. شايعترين محل وقوع ضربه هاي سر در حوادث داخل شهري بوده (۴۲٫۱%) و شايع ترين علت ضربه سر نيز تصادف با وسايل نقليه موتوري بوده است (۳۴٫۵%). از نظر وضعيت سطح هوشياري بر مبناي معيار اغماي گلاسکو (GCS)، ۹۶ درصد بيماران از نوع خفيف (ضريب گلاسکو بالاتر از ۱۲ و ۱٫۴ درصد از نوع متوسط (ضريب گلاسکو بالاتر از ۸ و پايين تر از ۱۳) و ۲٫۲ درصد نيز از نوع شديد (ضريب گلاسکو کمتر از ۸) بوده اند. ۸۳٫۴ درصد بيماران بصورت سرپايي درمان شده اند در حالي که ۶٫۶ درصد آنان بستري گرديده اند ميزان مرگ و مير بصورت کل در بيماران برابر ۲٫۲ درصد بوده است. توسط ارتقا کيفيت مسايل مربوط به رانندگي و آموزش بيشتر مردم مي توان تا ميزان قابل توجهي از معلوليت و مرگ و مير انواع تروماکاست.

© حقوق سایت محفوظ است