۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي دوز جذب اشعه در پرتونگاريهاي مورد نياز ايمپلنت ‌هاي دنداني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۰ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۲۴ تا ۳۲ منتشر شده است.
نام: بررسي دوز جذب اشعه در پرتونگاريهاي مورد نياز ايمپلنت ‌هاي دنداني
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پانوراميك
مقاله توموگرافي خطي
مقاله سي‌ تي ‌اسكن
مقاله ايمپلنت
مقاله دوز جذبي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كاوياني فرزانه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
به هنگام استفاده از هرگونه تابش يونيزان، اثرات مضر آن نيز بايد مدنظر باشد. بطور كلي اطلاعات سودمند تشخيصي و درماني حاصله از تكنيك‌هاي مختلف راديوگرافي از جمله پرتونگاريهاي مورد نياز ايمپلنت‌هاي دنداني، بايد در مقابل خطر و معايب آنها مورد ارزيابي قرار گيرد. اندازه‌گيري مقادير دوز جذبي بافتهاي بحراني مي‌تواند به عنوان يك راهنما براي تعيين چنين خطري استفاده گردد كه يكي از اهداف اين تحقيق مي‌باشد؛ همچنين هدف ديگر اين تحقيق مقايسه دوز جذبي نواحي آناتوميك مختلف در حين پرتونگاريهاي مورد نياز ايمپلنت‌هاي دنداني مي‌باشد. در اين بررسي كه روي فانتوم نيم‌تنه انساني Rando با استفاده از دوزيمترهاي ترمولومينسانس ليتيوم فلورايد انجام شد، اين نتيجه به دست آمد كه دوز جذبي بافتهاي بحراني به واسطه سي‌تي‌اسكن بيشتر از توموگرافي خطي و دوز جذبي ناشي از اين دو تكنيك بيشتر از پانوراميك مي‌باشد. ارگان‌هاي بحراني در اين تحقيق عبارتند از: چشم، غده تيروئيد، غدد بزاقي، مغز، مغز استخوان و پوست. ساير نتايج به قرار زير است:
– ميزان جذب اشعه در غده تيروئيد در حين انجام سي‌تي‌اسكن از فك پايين نسبتاً بالا بود و اين امر استفاده از حفاظ تيروئيد را ضروري مي‌سازد.
 – در مورد غدد بزاقي، پاروتيد بيشتر از دو غده ديگر جاذب اشعه بود و در مورد سي‌تي ماگزيلاري، توموگرافي خطي قدامي و خلفي و پانوراميك بيشترين دوز جذبي را در بين ارگان‌هاي بحراني فوق تشكيل مي‌دهد. بيشترين مقدار دوز جذبي اشعه اين غده در مورد سي‌تي‌ فك بالا بود (۲۷۹۳۰ ميكروگري) كه در مقايسه با مقدار ۱۰ گري كه سبب ايجاد التهاب حاد در اين غده مي‌گردد ناچيز است.
 – در مورد پوست بيشترين دوز جذبي مربوط به تكنيك سي‌تي‌ فك پايين بود كه زير حد ايجاد اريتم و سرطانزايي مي‌باشد.
 – حداكثر ميزان جذب اشعه در مغز استخوان در مورد سي‌تي فك پايين بود (لوسمي جزو بيماريهاي غير آستانه‌اي است).

© حقوق سایت محفوظ است