۱۳۹۵-۰۴-۰۷

مقاله بررسي تطبيقي اسطوره هاي ايران و هند در عهد باستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۹ در نقش مايه از صفحه ۵۹ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: بررسي تطبيقي اسطوره هاي ايران و هند در عهد باستان
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسطوره
مقاله موجودات تركيبي
مقاله باورهاي ديني
مقاله ايران
مقاله هند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ملكي مهديه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
باورهاي ديني انسان با اسطوره شكل مي گيرد و با ظهور اديان به بار مي نشيند. اسطوره واكنشي از ناتواني انسان در مقابل درماندگي هاست، ضعف او در برآوردن آرزوها و ترس از حوادث غير مترقبه. تجسم احساسات آدميان است به گونه اي ناخودآگاه، و نشانه اي از عدم آگاهي بشر از علل واقعي حوادث. او به پيروي از تخيل خود، براي رويدادها علت و انگيزه مي تراشد؛ و تخيل را با واقعيت پيوند مي زند. اسطوره ها صرفا بيانگر انديشه هاي انسان در خصوص مفاهيم اساسي زندگي نمي باشند، بلكه منشورهايي هستند براي مطابقت بشر در زندگي روزمره؛ و توجيهي در جهت كسب اعتبار اجتماعي. منشورهايي اخلاقي و ديني، در راستاي تبيين و تدوين عقايد و سرچشمه هاي قدرت مافوق بشري. از اينرو هنگامي كه ما بر اسطوره شناسي نظر مي كنيم، تنها بر روايات ساختگي و شاعرانه نمي نگريم، بلكه بر جهان بيني و دريافت گذشتگان از آفرينش، انسان، جامعه و خدا نظر مي كنيم.
پژوهش حاضر، ضمن نگاهي گذرا به موقعيت جغرافيايي و تاريخي ايران و هند در عهد باستان و بيان ويژگي هاي فرهنگي و مذهبي، به بررسي اسطوره ها و موجودات تركيبي در اين دو سرزمين پرداخته و در نهايت با مقايسه اي تطبيقي بر مضامين فوق، به قضاوت و نتيجه گيري مي پردازد.

© حقوق سایت محفوظ است