۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله بررسي تشريحي و تكاملي ناهنجاريهاي مادرزادي مغزي در متولدين بيمارستان زنان حضرت زينب (س) (آبان ماه۸۱-۸۰) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۰ در مجله زنان مامايي و نازايي ايران از صفحه ۲۷ تا ۳۵ منتشر شده است.
نام: بررسي تشريحي و تكاملي ناهنجاريهاي مادرزادي مغزي در متولدين بيمارستان زنان حضرت زينب (س) (آبان ماه۸۱-۸۰)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ناهنجاريهاي سيستم عصبي،آنانسفال،هيدروسفال و سونيك هدهوگ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فراهي شالچي حسن
جناب آقای / سرکار خانم: پورجواد منيره
جناب آقای / سرکار خانم: فاضل عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ناهنجاريهاي سيستم عصبي مركزي از جمله شايعترين ناهنجاريهاي مادرزادي در انسان مي‌باشند كه علت وقمع آنها بخوبي روشن نشده است.
هدف: هدف ما از اين مقاله بررسي وضعيت تشريحي و تكاملي و آماري نوزادي كه در طي يكسال در بيمارستان دانشگاهي زنان حضرت زينب(س) متولد شده‌اند،مي باشد.
روش مطالعه: در طي مدت يك سال در اين مركز ۳۶۹۷ زايمان بصورت واژينال يا ابدومينال انجام پذيرفت كه ۲۱ مورد ازاين متولدين مبتلا به ناهنجاري هاي سيستم عصبي و بعضا همراه با ساير ناهنجاريها از جمله ناهنجاريها كرانيوفاسيال بوده اند.
كليه موارد ارسالي به بخش تشريح در محلول فيكس جسد ثابت شد.وزن،قد،و نوع ناهنجاريها و با ذكر برخي خصوصيات آناتوميك ثبت گرديده و از اكثر موارد تصويربرداري شد.
نتايج: در اين مطالعه آنانسفالي(%۰٫۳۵) ،هيدروسفالي(%۰٫۱۶) ، مننگوسل(%۰٫۰۵) ديده شد كه اكثراً همراه با ناهنجاريهاي كرانيوفاسيال(دور بودن فاصله چشمها،كاتاراكت و بدشكلي سروصورت) بوده است.

© حقوق سایت محفوظ است