۱۳۹۵-۰۱-۲۹

مقاله بررسي تجربي فعاليت ضدقارچي موضعي اسانس رزماري بر زخم جلدي عفوني شده با کانديدا آلبيکنس در موش صحرايي: مطالعه آسيب شناسي سلولي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۹۳ در پاتوبيولوژي مقايسه اي ايران از صفحه ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۵ منتشر شده است.
نام: بررسي تجربي فعاليت ضدقارچي موضعي اسانس رزماري بر زخم جلدي عفوني شده با کانديدا آلبيکنس در موش صحرايي: مطالعه آسيب شناسي سلولي
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کانديدا آلبيکنس
مقاله رزماري
مقاله زخم عفوني
مقاله هيستوپاتولوژي
مقاله موش صحرايي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نجاتي حسين
جناب آقای / سرکار خانم: فرهپور محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نيريزنقدهي مسلم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه اثرات جانبي و توسعه مقاومت دارويي بويژه در آزول ها و مشتقات آنها که به منظور درمان عفونت هاي کانديدا در هر دو شکل موضعي و دهاني به کار مي روند، منجر به استفاده از مواد بيولوژيک گرديده است. يکي از گياهان دارويي که به شکل رايج از دير باز مورد استفاده قرار گرفته است، رزماري (Rosmarinus officinalis) مي باشد. در اين مطالعه که بر روي ۷۵ سر موش صحرايي نژاد نر ويستار (با محدوده وزني ۲۱۰±۱۰ g) انجام شد، بعد از بيهوشي عمومي، يک زخم مربع شکل به ابعاد ۱٫۵ در ۱٫۵ سانتيمتر، محل زخم بلافاصله توسط مخمر کانديدا آلبيکنس (Candida albicans) آلوده گرديد. سپس موش هاي صحرايي آزمايش در سه گروه ۲۵ تايي (کنترل و گروه هاي تحت درمان با پمادهاي ۱٫۵ و ۳ درصد) به طور تصادفي توزيع و هرگروه خود به ۵ زيرگروه ۵ تايي (گروه هاي نمونه برداري در روزهاي مختلف) تقسيم شدند. در طول اجراي طرح، در پايان روزهاي ۴، ۸، ۱۲، ۱۶ و ۲۰ از زخم هاي گروه هاي مختلف، به منظور بررسي هاي آسيب شناختي، توسط پانچ مخصوص بيوپسي، نمونه اخذ گرديد. بررسي ها نشان داد بکارگيري پماد %۱٫۵ و %۳ حاصل از اسانس رزماري، در مقايسه با گروه کنترل موجب کاهش قابل ملاحظه اي در ميزان عفونت و افزايش حجم کلاژن و توليد بافت پوششي شده است. براساس نتايج بدست آمده روند بهبود زخم در پماد درماني ۳% در مقايسه با دوز پايين تر و کنترل بهتر بوده است.

© حقوق سایت محفوظ است