۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله بررسي تاثير كورتيكواستروييد درماني بر ضايعات ته چشمي بيماران مبتلا به كوليت اولسروز در بيمارستان فارابي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۱ در مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران از صفحه ۱۸۷ تا ۱۹۲ منتشر شده است.
نام: بررسي تاثير كورتيكواستروييد درماني بر ضايعات ته چشمي بيماران مبتلا به كوليت اولسروز در بيمارستان فارابي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كوليت اولسروز
مقاله استروئيد درماني
مقاله بيماريهاي التهابي روده (IBD)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرجي اسكويي سيدجعفر
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبايي سيدعلي
جناب آقای / سرکار خانم: عبدالهي علي
جناب آقای / سرکار خانم: ولايي ناصر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با توجه به ناشناخته بودن نسبي علايم چشمي (از جمله تظاهرات ته چشمي) بيماران مبتلا به کوليت اولسروز اين تحقيق به منظور توصيف سير باليني علايم و ضايعات سگمان خلفي چشم گروهي از بيماران مبتلا به اين بيماري که تحت درمان استروئيد خوراکي قرار گرفتند، انجام شده است.
تحقيق درباره يکسري از بيماران ارجاع شده به بيمارستان فارابي طي سالهاي ۱۳۷۷-۱۳۷۱ صورت گرفته است. بيماران از نظر ويژگيهاي دموگرافيک، تظاهرات چشمي (سگمان خلفي)، درمانهاي انجام شده قبلي و نتايج باليني مورد بررسي قرار گرفتند. جهت کليه آنها استروئيد خوراکي تجويز شد، تاثير درماني پس از گذشت ۶ هفته علاوه بر بررسي وضعيت ضايعات ته چشمي، به وسيله تغييرات حدت بينايي نيز اندازه گيري شده و با آزمون مک – نمار مقايسه گرديد.
۱۵ بيمار (۷ مرد – ۸ زن) در محدوده سني ۲۶٫۵-۱۹٫۵ سال در طول حدود ۷ سال مورد بررسي قرار گرفتند. ۴۶٫۷% بيماران تظاهرات ته چشمي از نوع انفصال سروز شبکيه با ارتشاح مشيميه اي داشتند. ميزان ديد قبل از درمان معادل يا بيشتر از ۳٫۱۰ از ۲۳% به ۵۰% پس از درمان استروئيدي خوراکي افزايش يافت (P<0.001).
چون تجويز استروئيد خوراکي موجب تسريع بهبودي و کاهش عوارض ابتلا سگمان خلفي چشم در بيماران دچار کوليت اولسروز مي شود، از همکاران گاسترو آنترولوژيست درخواست مي شود که با توجه به مشابه بودن تظاهرات چشمي کوليت اولسروز و ساير بيماريهاي گروه IBD با ساير بيماريهاي چشمي نسبت به ارجاع اين بيماران به چشم پزشکان اقدام نمايند.

© حقوق سایت محفوظ است