۱۳۹۵-۰۱-۲۲

مقاله بررسي تاثير عوامل زمين شناسي و خصوصيات ژئومکانيکي توده سنگ بر انتخاب ماشين حفاري تمام مقطع در تونل انتقال آب سبزکوه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در زمين شناسي مهندسي از صفحه ۲۱۶۹ تا ۲۱۹۴ منتشر شده است.
نام: بررسي تاثير عوامل زمين شناسي و خصوصيات ژئومکانيکي توده سنگ بر انتخاب ماشين حفاري تمام مقطع در تونل انتقال آب سبزکوه
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انتخاب TBM
مقاله تونل انتقال آب
مقاله عوامل زمين شناسي
مقاله خصوصيات ژئومکانيکي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كرمي مرتضي
جناب آقای / سرکار خانم: فرامرزي لهراسب
جناب آقای / سرکار خانم: باقرپور راحب
جناب آقای / سرکار خانم: رييسي گهرويي داراب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پروژه تونل انتقال آب سبزکوه، به طول تقريبي 11 کيلومتر به منظور انتقال ۹۰ ميليون مترمکعب آب در سال از حوزه سبزکوه به سد چغاخور در استان چهارمحال و بختياري و در حدود 80 کيلومتري جنوب شهرکرد در حال بررسي است. با توجه به طول زياد تونل و لزوم اجراي هرچه سريع تر و ايمن اين طرح و با عنايت به ميزان اندک تونل سازي با روش هاي سنتي، استفاده از روش حفاري مکانيزه با در اولويت کار قرار گرفته است. به علت محدوديت دامنه کاربرد TBMها در شرايط پيچيده و نامطلوب زمين شناسي، انتخاب اين ماشين ها با بررسي هاي دقيق دستگاه و شرايط محيط انجام مي شود. شرايط زمين شناسي و خصوصيات ژئومکانيکي توده سنگ از جمله مهم ترين پارامترهايي است که همواره اجراي تونل ها را تحت الشعاع قرار داده و مي تواند در انتخاب نوع TBM مناسب، نقش به سزايي داشته باشد. در اين تحقيق با تعيين مهم ترين خواص ژئومکانيکي و شرايط زمين شناسي توده سنگ منطقه بررسي شده، و تفسير نتايج حاصل از گمانه هاي ژئوتکنيکي، آزمايش هاي آزمايشگاهي و صحرايي و تدقيق آن ها با مشاهدات و برداشت هاي صحرايي، توده سنگي مسير تونل به وسيله سه سيستم طبقه بندي مهندسي RMR، Q و GSI به سه زون ژئوتکنيکي تفکيک شد. سپس عمل کرد انواع TBM هاي باز، تک سپري و دوسپري براي حفاري در سنگ، بر اساس مقاومت ماده سنگ، خصوصيات کمي و کيفي درزه ها، عرض نواحي برشي و گسله، سطح آب زيرزميني و نيز شدت مچاله شوندگي توده هاي سنگي در هر زون بررسي شد و در نهايت TBM دو سپري به عنوان مناسب ترين دستگاه براي حفاري تونل سبزکوه پيشنهاد شد.

© حقوق سایت محفوظ است