۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله بررسي اختلالات تيروييد در مبتلايان به سندرم ترنر مراجعه كننده به انستيتو غدد درون‌ ريز و متابوليسم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۴ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۱۲۹ تا ۱۳۴ منتشر شده است.
نام: بررسي اختلالات تيروييد در مبتلايان به سندرم ترنر مراجعه كننده به انستيتو غدد درون‌ ريز و متابوليسم
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندرم ترنر
مقاله اختلالات تيروييد
مقاله آنتي‌بادي تيروييد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرادي صديقه
جناب آقای / سرکار خانم: داوودزاده فرانك

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: سندرم ترنر يکي از بيماري‌هاي کروموزومي است که شامل اختلالات متعددي مي‌باشد. شيوع بالاي بيماري‌هاي تيروييد در ميان مبتلايان به سندرم ترنر گزارش شده است، اما ميزان اين همراهي مورد بحث است. هدف از اين مطالعه ، تعيين ميزان و نوع اختلال تيروييد در مبتلايان به سندرم ترنر مراجعه کننده به انستيتو غدد درون‌ريز و متابوليسم بود.
روش کار: در اين مطالعه که از نوع مقطعي ـ توصيفي و آينده‌نگر بود، آزمون‌هاي عملکرد تيروييد (Thyroid Function Test=TFT) در ۳۵ فرد مبتلا به سندرم ترنر در طي ۱ سال انجام شد.
يافته‌ها: کم‌کاري تيروييد در ۴۴%، بيماري گريوز در ۱ بيمار و تيتر مثبت آنتي‌بادي ضد تيروييد در ۶۹% از نمونه‌ها وجود داشت.
نتيجه‌گيري کلي: در زنان مبتلا به سندرم ترنر خطر بروز اختلال عملکرد تيروييد، ۱۰ برابر جمعيت عمومي مي باشد و در همه اين زنان بايد بررسي سالانه (Thyroid Stimulating Hormone)TSH انجام شود.

© حقوق سایت محفوظ است