۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي اثر عصاره بذر گياه دارويي خار‌مريم (.Silybum marianum (L.) Gaertn) بر سيروز كبدي در بيماران مبتلا به هپاتيت B مزمن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۳ در گياهان دارويي از صفحه ۱ تا ۶ منتشر شده است.
نام: بررسي اثر عصاره بذر گياه دارويي خار‌مريم (.Silybum marianum (L.) Gaertn) بر سيروز كبدي در بيماران مبتلا به هپاتيت B مزمن
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سيروز كبدي
مقاله كارآزمايي باليني
مقاله سيلي‌ مارين
مقاله خار‌مريم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح حسيني حسن
جناب آقای / سرکار خانم: علويان سيدمويد
جناب آقای / سرکار خانم: توليت طيبه
جناب آقای / سرکار خانم: جمشيدي اميرحسين
جناب آقای / سرکار خانم: حشمت رامين
جناب آقای / سرکار خانم: نقدي بادي حسنعلي
جناب آقای / سرکار خانم: خاني موسي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سيروز مرحله نهايي ضايعات كبدي با علل مختلفي از جمله ويروس‌ها مي‌باشد كه بعضاً چندين سال بدون بروز هيچ‌گونه علامتي در بيمار فعال مي‌باشند. در حال حاضر روش‌هاي درماني مورد استفاده در بيماري‌هاي مزمن كبدي قطعي نيستند و دلايلي مانند گران بودن درمان‌هاي رايج، موثر نبودن در همه بيماران، احتمال عود بيماري بعد از قطع دارو، عوارض جانبي بعضاً شديد كه منجر به قطع دارو مي‌شود موجب شده است كه استفاده از گياهان دارويي توسط پزشكان و بيماران مورد توجه قرار بگيرد.
هدف: عصاره بذر گياه دارويي خار‌مريم كه به سيلي‌مارين معروف است حاوي تركيبات فلاونوييدي با خواص محافظ كبدي است كه در طب سنتي به طور گسترده‌اي در درمان اختلالات كبدي تجويز مي‌شود. در اين طرح هدف بررسي تاثير عصاره بذر اين گياه دارويي در پيشگيري از پيشرفت سيروز كبدي در مقايسه با دارونما بود.
روش تحقيق: در اين كارآزمايي باليني تاثير داروي گياهي سيلي‌مارين در مقايسه با دارونما روي ۶۰ بيمار مبتلا به سيروز كبدي ناشي از هپاتيت B مزمن كه با روش‌هاي درماني رايج درمان مي‌شدند در طي مدت ۱۲ ماه بررسي شد. بيماران دو گروه قبل و پس از ۱۲ ماه تجويز دارو و دارونما از نظر ميزان بهبودي علايم باليني و شاخص ‌هاي سرولوژيكي از قبيل آسيت، معيار child-pugh ، ميزان بيلي‌روبين،‌ زمان پروترومبين، تعداد پلاكت‌ها و گلبول سفيد خون بررسي و با يكديگر مقايسه گرديدند.
يافته‌ها: نتايج طرح حاكي از آن بود كه بيماراني كه به مدت ۱۲ ماه داروي گياهي سيلي‌مارين مصرف نمودند به طور معني‌داري از وضعيت معيار child-pugh بهتر و كاهش آسيت بيشتري نسبت به زمان شروع و همچنين نسبت به گروه دارونما برخوردار بوده و همچنين كاهش معني‌داري در ميزان دو آنزيم كبدي آلانين آمينوترانسفراز و آسپارتات آمينوترانسفراز داشتند. ولي در ماركرهاي سرولوژي از قبيل ميزان بيلي‌روبين،‌ زمان پروترومبين، تعداد پلاكت‌ها و گلبول سفيد خون در زمان شروع و بعد از ۱۲ ماه درمان و نسبت به گروه دارونما تفاوت معني‌داري مشاهده نشد. در گروه بيماران دارونما هيچ‌كدام از شاخص‌ها و ماركر‌هاي سرولوژي و باليني بيماران بعد از ۱۲ ماه در مقايسه با قبل از شروع مطالعه تفاوت معني‌داري مشاهده نشد.
نتيجه‌گيري: نتيجه كلي آنكه در اين تحقيق تجويز داروي گياهي سيلي‌مارين به بيماران مبتلا به هپاتيت مزمن به مدت ۱۲ ماه موجب بهبودي علايم سيروز كبدي شد. تجويز طولاني مدت اين داروي گياهي به تعداد بيشتري از بيماران مبتلا به سيروز كبدي جهت بررسي تاثير آن بر مرگ و مير اين نوع بيماران پيشنهاد مي‌شود.

© حقوق سایت محفوظ است