۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي اثر بافت خاك، تغذيه معدني و pH هاي مختلف محلول غذايي بر توليد ماده ضد مالاريايي آرتميزينين (Artemisinin) در گياه .Artemisia annua L که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۱ در گياهان دارويي از صفحه ۶۱ تا ۷۴ منتشر شده است.
نام: بررسي اثر بافت خاك، تغذيه معدني و pH هاي مختلف محلول غذايي بر توليد ماده ضد مالاريايي آرتميزينين (Artemisinin) در گياه .Artemisia annua L
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گندواش
مقاله Artemisia annua L.
مقاله Artemisinin
مقاله بافت خاك
مقاله تغذيه معدني
مقاله pH

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: لاري يزدي حسين
جناب آقای / سرکار خانم: خاوري نژاد رمضانعلي
جناب آقای / سرکار خانم: روستاييان عبدالحسين
جناب آقای / سرکار خانم: گودرزي علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آرتميزينين ماده‎اي با خاصيت ضد مالاريايي است كه در گياه A. annua L. به‎طور طبيعي وجود دارد. در اين پژوهش تأثير برخي از عوامل نظير بافت خاك، تغذية معدني و pH محلول غذايي بر ميزان توليد آرتميزينين مورد بررسي قرار گرفت. بيشترين مقدار آرتميزينين در خاك شني لوم، با ۰٫۰۶۵ درصد و كمترين مقدار آن در خاك سيلت لوم، با ۰٫۰۴۳ درصد مشاهده شد. كمترين مقدار آرتميزينين توليد شده در محلول غذايي فاقد فسفر مشاهده شد كه نسبت به شاهد ۶۳٫۸ درصد كاهش نشان مي‎دهد. كمترين كاهش توليد آرتميزينين در محلول غذايي فاقد منيزيم كه نسبت به شاهد ۲۲٫۵ درصد كاهش دارد مشاهده مي‎شود. حداكثر توليد آرتميزينين در غلظت ۲۱۰ mgl-1 نيتروژن محلول غذايي ديده شد. حداكثر توليد آرتميزينين در pH بين ۶ تا ۷، يعني در محيط‎هاي خنثي تا كمي اسيدي اندازه‎گيري شد و درpH=6.4  بيشترين مقدار آن (۰٫۰۶۴ درصد) مشاهده گرديد.

© حقوق سایت محفوظ است