۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي اثرات ضد‌ تشنجي، خواب ‌آوري و شل ‌كنندگي عضلاني كربنوكسولون، ماده موثره سنتتيك از گياه شيرين بيان در موش که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۱ در گياهان دارويي از صفحه ۱۳ تا ۲۲ منتشر شده است.
نام: بررسي اثرات ضد‌ تشنجي، خواب ‌آوري و شل ‌كنندگي عضلاني كربنوكسولون، ماده موثره سنتتيك از گياه شيرين بيان در موش
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كربنوكسولون
مقاله اثرات ضد ‌تشنجي
مقاله خواب‌ آوري
مقاله شل ‌كنندگي عضلاني
مقاله شيرين بيان
مقاله گياهان دارويي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نصيري اصل مرجان
جناب آقای / سرکار خانم: حسين زاده حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين مطالعه اثرات ضد‌تشنجي، خواب‌آوري و شل‌كنندگي عضلاني كربنوكسولون، ماده موثره سنتتيك از گياه شيرين بيان در موش سوري بررسي شد. در آزمون پنتيلن تترازول، ED50 ديازپام و كربنوكسولون به ترتيب۱٫۱۳ mg/kg (%95 CL: 0.89 , 1.44) و ۲۸۳٫۳ mg/kg (%95 CL: 144.27 , 556.29) به دست آمد. در آزمون پنتيلن تترازول كربنوكسولون در دوزهاي ۲۰۰ و ۳۰۰ ميلي‌گرم بر كيلوگرم توانست سبب افزايش زمان شروع تشنج و كوتاهتر شدن مدت زمان تشنج شود. اثر ضد‌تشنجي كربنوكسولون مشابه ديازپام با دوز ۰٫۵ mg/kg بود. در آزمون الكتروشوك كربنوكسولون با دوز ۴۰۰ mg/kg سبب كاهش مدت زمان تشنج شد و اثر محافظتي در برابر تشنج ايجاد كرد ليكن اثر محافظتي در برابر مرگ و مير پايين بود. در مطالعه اثرات خواب‌آوري، كربنوكسولون در دوزهاي  100، ۲۰۰ و ۳۰۰ ميلي‌گرم بر كيلوگرم توانست مدت زمان خواب ناشي از پنتوباربيتال را به صورت وابسته به دوز افزايش دهد. همچنين زمان شروع خواب را نيز در دوزهاي ياد شده به صورت وابسته به دوز كاهش داد.
در مطالعه اثرات شل‌كنندگي عضلاني كربنوكسولون در آزمون عدم گرفتن ميله (Traction test) اين اثر تنها در دوز ۴۰۰ mg/kg توانست با اختلاف معني‌دار نسبت به كنترل منفي اثر شل‌كنندگي عضلاني را نشان دهد و در آزمون Rotarod كربنوكسولون توانست به صورت وابسته به دوز در دوزهاي ۱۰۰ – ۳۰۰ mg/kg سبب كاهش مدت زمان باقي ماندن حيوان بر ميله چرخان شتاب‌دار گردد.
اين نتايج نشان مي‌دهد كه كربنوكسولون داراي اثرات ضد‌تشنجي، خواب‌آوري و شل‌كنندگي عضلاني است و احتمالاً در صرع كوچك و بزرگ مي‌تواند موثر باشد.

© حقوق سایت محفوظ است