۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله بررسي اثرات ضدهيپوكسي و ضد ‌ايسكمي عصاره‌ هاي آبي و الكلي ريشه گياه نوروزك (.Salvia leriifolia Benth) در موش سفيد كوچك و بزرگ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۰ در گياهان دارويي از صفحه ۱ تا ۱۰ منتشر شده است.
نام: بررسي اثرات ضدهيپوكسي و ضد ‌ايسكمي عصاره‌ هاي آبي و الكلي ريشه گياه نوروزك (.Salvia leriifolia Benth) در موش سفيد كوچك و بزرگ
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نوروزك
مقاله هيپوكسي
مقاله ايسكمي
مقاله هيپوكامپ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسين زاده حسين
جناب آقای / سرکار خانم: خويي عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: جعفري محمودرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قسامي پور جواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
با توجه به اثرات ضد‌هيپوكسي برگ و دانه گياه نوروزك و وجود گزارش‌هايي مبني بر اثر ريشه بعضي از گونه‌هاي سالويا، در اين مطالعه اثرات ضد‌هيپوكسي و ضد‌ايسكمي عصاره‌هاي آبي و الكلي ريشه گياه نوروزك (Salvia leriifolia) به روش ايجاد هيپوكسي در محفظه بسته و در حضور ماده جاذب CO2 بر روي موش كوچك و ايجاد ايسكمي به روش انسداد چهار رگ در موش بزرگ توسط ميكروسكوپ نوري و الكتروني مورد بررسي قرار گرفت. جهت تهيه عصاره از روش خيسانده الكلي و جوشانده آبي استفاده شد. پس از تزريق به روش داخل صفاقي، LD50  عصاره آبي  1.45 g/kg (1.22-1.70)و عصاره الكلي ۱٫۵۵ g/kg (1.87-1.28)به دست آمد و اين عصاره‌ها در محدوده مواد نسبتاً سمي قرار گرفتند.
در بررسي فيتوشيمي، دو تركيب ساپونين و تانن به مقدار فراوان در هر دو عصاره وجود داشت. آلكالوييد فقط به مقدار كمي در عصاره الكلي موجود بود و فلاونوييد در هيچكدام وجود نداشت.
در اين مطالعه عصاره آبي، عصاره الكلي، فني‌تويين به عنوان كنترل مثبت، نرمال سالين به عنوان كنترل منفي به ترتيب با دوزهاي۰٫۹ g/kg،۱ g/kg ، ۵۰ mg/kg و ۲۰ ml/kg به روش داخل صفاقي تزريق گرديدند و زمان زنده ماندن موش‌هايي كه در معرض هيپوكسي قرار مي‌گرفتند به عنوان اثرات ضد‌هيپوكسي در نظر گرفته شدند كه اين زمان‌ها در عصاره آبي، الكلي، فني‌تويين و نرمال سالين به ترتيب ۵۲٫۹۱±۳٫۳ (خطاي معيار ± ميانگين)، ۵۰٫۰۰±۱٫۹، ۵۵٫۸۳±۲٫۲ و ۲۵٫۰۰±۱٫۱ دقيقه بود. همچنين اثرات ضد‌ايسكمي بر اساس درصد شدت آسيب‌هاي ايسكميك سلول‌هاي عصبي هيپوكامپ مورد مطالعه قرار گرفت كه در گروه عصاره آبي با دوز ۰٫۹ g/kg حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد نورون‌ها و در عصاره الكلي با دوز ۰٫۹ g/kg كمتر از ۲۰ درصد نورون‌هاي CA1 دچار آسيب ايسكميك شدند. نتايج اين مطالعه نشان دهنده اثرات ضد‌هيپوكسي و ضد‌ايسكمي قابل ملاحظه عصاره‌هاي الكلي و آبي ريشه گياه نوروزك بوده و از آنجايي كه در ريشه این گیاه ساپونین و تانن وجود داشت احتمالاً اثرات محافظتی نورو نها در اثر این دو ترکیب بوده است.

© حقوق سایت محفوظ است