۱۳۹۵-۰۴-۰۳

مقاله بررسي‌ توانايي‌ ايجاد فلجي‌ حاصل‌ از کنه‌ اورنيتودوروس لاهورنسيس Metastigmata-Argasidae در رت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تير ۱۳۹۰ در مجله پزشكي دانشگاه علوم پزشكي اروميه از صفحه ۱۰۵ تا ۱۱۱ منتشر شده است.
نام: بررسي‌ توانايي‌ ايجاد فلجي‌ حاصل‌ از کنه‌ اورنيتودوروس لاهورنسيس Metastigmata-Argasidae در رت
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اورنيتودوروس لاهورنسيس
مقاله الکتروميوگرافي
مقاله رت و فلجي حاصل از کنه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: توسلي الهام
جناب آقای / سرکار خانم: قادري پاكدل فيروز
جناب آقای / سرکار خانم: زارع صمد
جناب آقای / سرکار خانم: توسلي موسي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پيش زمينه و هدف: ۶۹ گونه مختلف از کنه‌ هاي متعلق به راسته Metastigmata را مسوول ايجاد فلجي مي ‌دانند. عامل فلجي نوروتوکسين موجود در بزاق کنه‌ ها است. فلجي در عرض ۵-۴ روز بعد از چسبيدن کنه ايجاد مي ‌شود که در اثر مهار انتقال عصبي در محل اتصال عصبي – عضلاني و به دليل کاهش آزاد شدن استيل کولين و يا اختلال در توليد آن ايجاد مي ‌شود. کلا فلجي نرم، صعود کننده و حاد اندام ‌هاي حرکتي و بدون تب است. مرگ به دليل فلج تنفسي ايجاد مي شود. بهبودي به مرحله فلجي بستگي دارد حالت خفيف بهبودي سريع، با برداشت کنه ايجاد مي‌ شود.
مواد و روش کار: اين تحقيق به بررسي توانايي ايجاد فلجي حاصل از کنه نرم اورنيتودوروس لاهورنسيس مي ‌پردازد. پس از جمع آوري کنه‌ هاي اورنيتودوروس لاهورنسيس از مکان‌ هاي آلوده و نگهداري در شرايط آزمايشگاهي، شش رت نر (در هر گروه) با کنه‌ هاي ماده بالغ و نوزاد آلوده نموديم و پس از دو هفته معاينات باليني، فيزيکي و آزمايشات الکتروميوگرافي در رت هاي تحت مطالعه (گروه آلوده به کنه و گروه شاهد) انجام گرفت.
يافته ‌ها: در اين بررسي آثار فلجي در معاينات باليني و فيزيکي در رت هاي تحت مطالعه در گروه‌ هاي (آلوده با کنه‌ هاي بالغ و نوزاد) مشاهده نگرديد همچنين آزمايشات الکتروميوگرافي انجام شده بر روي رت ها از نظر ثبت آثار فلجي بيانگر طبيعي بودن عملکرد عضله و ارتباط آن با عصب مربوطه مي‌ باشد.
بحث و نتيجه گيري: نتايج نشان مي ‌دهد که کنه اورنيتودوروس لاهورنسيس توانايي ايجاد فلجي در رت را ندارد.

© حقوق سایت محفوظ است