۱۳۹۵-۰۴-۱۲

مقاله بازآفريني شيوه هاي اجرايي معماري بومي در مواجه با زلزله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در مسكن و محيط روستا از صفحه ۳ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: بازآفريني شيوه هاي اجرايي معماري بومي در مواجه با زلزله
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بازآفريني
مقاله دانش بومي
مقاله معماري بومي
مقاله زلزله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سرتيپي پور محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زلزله پديده اي است که از گذشته در کشور ما وجود داشته است. چهار زلزله از مهيب ترين زلزله هاي جهان در قرن بيستم ميلادي در ايران اتفاق افتاده و گزارش سال ۲۰۰۳ برنامه عمران ملل متحد تحت عنوان «کاهش ريسک بلايا، چالش توسعه»، ايران را دومين کشور جهان از لحاظ مرگ مير ناشي از زلزله معرفي نموده است. بررسي وضعيت زمين شناسي نشان مي دهد ايران منطقه اى با فعاليت لرزه خيزى و گسل هاي بسيار است که اين امر در طراحي و ساخت بناها بايد به عنوان عاملي تاثيرگذار در نظر گرفته شود. بررسي ميراث معماري به جاي مانده از گذشته نشان مي دهد نوعي دانش بومي براي طرح و ساخت مسکن و ديگر بناها وجود داشته که چنانچه در ساخت و سازها لحاظ مي گرديد ايمني بنا و ساکنان آن تامين مي شد. بخشي از تمدن ايراني و ميراث گرانبهاي معماري در شهرها و روستاهاي کشور که به نسل کنوني رسيده حاصل همين دانش مي باشد.
در نگاهي جامع، دانش بومي، بخشي از ثروت و سرمايه ملي است که باورها، ارزش ها و دانسته هاي هر قوم را در بر مي گيرد. افراد اجتماع به کمک اين دانش و در طي قرون نيازهاي خود را جستجو و تامين مي نموده اند. نظر به اينکه هم اکنون نيز بخش قابل توجهي از ساخت و ساز در کشور تقليدي از شيوه هاي سنتي است آشنايي با روش هاي پيشگيري از خطرات ناشي از زلزله که در طول تاريخ آزموده شده مي تواند آموزنده باشد.
نظر به اينکه ماهيت زلزله و اثر آن بر بناها تغيير نکرده است، شناخت و بازآفريني دانش بومي مواجه با زلزله مي تواند زمينه به کارگيري مجدد آن ها در بناهاي متعارف و معمول را فراهم نمايد. اين مقاله با تاکيد بر دانش و مهارت هاي چند هزار ساله بومي در مواجه با زلزله، به دنبال شناخت اين الگوها و بازآفريني آن ها براي مقاوم سازي و کاهش آسيب پذيري بناها است.

© حقوق سایت محفوظ است