۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله اندازه گيري مقادير طبيعي زاويه هاي چرخشي اندام پاييني پيرامون محور طولي در گروه هاي سني زير هيجده سال که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۲ در مجله تحقيقات پزشكي از صفحه ۳۶ تا ۴۴ منتشر شده است.
نام: اندازه گيري مقادير طبيعي زاويه هاي چرخشي اندام پاييني پيرامون محور طولي در گروه هاي سني زير هيجده سال
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اندام پاييني
مقاله اختلالات چرخشي
مقاله زاويه هاي چرخشي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امامي محمدجعفر
جناب آقای / سرکار خانم: ضيايي افشين
جناب آقای / سرکار خانم: مظفريان كامران

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه:اختلالات چرخشي اندام پاييني از علل شايع مراجعه هاي ارتوپدي است. دانستن مقادير طبيعي زاويه هاي چرخشي براي جداکردن افراد طبيعي از افراد نيازمند به بررسي بيشتر و درمان، الزامي است. در اين پژوهش، مقادير طبيعي اين زاويه ها، با بهره گيري از روش هاي باليني اندازه گيري شد.
روش کار: در يک بررسي مقطعي، ۷۵۶ نفر بدون هر گونه پيشينه مشکلات اسکلتي – ماهيچه اي، با بهره گيري از روش نمونه گيري خوشه اي در مدرسه ها و مراکز بهداشتي – درماني شهر شيراز برگزيده شده و به ۱۸ گروه سني زير يک تا هيجده سال با شمار و نسبت جنسي يکسان در هر گروه، بخش شدند. سپس، پنج زاويه چرخشي استاندارد، که هر يک نشان دهنده ميزان چرخش يک بخش اندام پاييني است، در هر دو اندام پاييني افراد هر گروه اندازه گيري شد و دامنه طبيعي، بر پايه تعريف انجمن ارتوپدي کودکان امريکا، مشخص گرديد.
يافته ها: زاويه ميان محورطولي ران و پا از -۱۲±۳۰ درجه، به هنگام تولد، به ۱۲±۱۰ درجه در پايان ۱۸ سالگي رسيد. محور عرضي مچ پا، از -۸±۲۱ درجه، به هنگام تولد، به ۱۷±۹ درجه در ۱۸ سالگي رسيد. زاويه ميان پا و خط پيشروي، از ۱۳±۱۱ درجه، در يک سالگي، به ۵٫۵±۵٫۵ درجه، در ۱۸ سالگي رسيد. چرخش بيروني مفصل ران، از۸۰±۸، به هنگام تولد، به ۴۴±۱۳ درجه، در ۱۸ سالگي رسيد. همچنين، چرخش دروني مفصل ران، تنها زاويه اي بود، که در برخي گروه هاي سني، اختلاف معني دار در ميان دو جنس داشت (p<0.05). در دختران، از ۳۰±۲۴ درجه، به هنگام تولد، به ۳۵±۱۷ درجه، در ۱۸ سالگي رسيد و در پسران، از ۲۶±۲۱ درجه، به هنگام تولد، به ۳۲±۱۴ درجه، در ۱۸ سالگي رسيد.
نتيجه: يافته هاي اين بررسي اختلافي چشمگير را در ميان اندازه هاي طبيعي زاويه هاي چرخشي اندام پاييني با پژوهش هاي همانند در ديگر کشورها، نشان داد، که اين مساله، مي تواند ناشي از اثر عوامل ارثي – محيطي و شيوه زندگي بر روي اين زاويه ها باشد.

© حقوق سایت محفوظ است