۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله اندازه‌گيري مبوديپين در مايعات بيولوژيك با روش HPLC و كاربرد اين دارو در مطالعه فارماكوكينتيك در موش صحرايي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۴ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۴۱ تا ۴۸ منتشر شده است.
نام: اندازه‌گيري مبوديپين در مايعات بيولوژيك با روش HPLC و كاربرد اين دارو در مطالعه فارماكوكينتيك در موش صحرايي
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مبوديپين
مقاله فارماكوكينتيك
مقاله اچ.پي.ال.سي
مقاله موش صحرايي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهلولي شهاب
جناب آقای / سرکار خانم: كيهان فر فريبرز
جناب آقای / سرکار خانم: ضيايي سعيد
جناب آقای / سرکار خانم: محموديان مسعود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: داروي مبوديپين يک داروي کلسيم آنتاگونيست بوده با ساختمان ۴/۱ دي ‌هيدروپيريدين مي ‌باشد که در درمان فشار خون مي‌ تواند موثر باشد. در اين مطالعه يک روش HPLC براي اندازه‌ گيري اين ماده در سرم ابداع شده که براي مطالعه فارماکوکنيتک اين دارو پس از تجويز خوراکي در موش صحرايي بزرگ به کار گرفته شده است.
روش بررسي: در اين روش ۱ cc از پلاسما و يا مايعات بيولوژيكي ديگر استاندارد داخلي (ديبوديپين) به ۰٫۵ cc  سرم افزوده شد. مبوديپين و استاندارد داخلي در ۵ cc اتيل استات استخراج گرديده و در جريان ازت خشك شد و باقي ‌مانده آن در ۲۰۰ μl فاز متحرك حل شد و ۲۰ μl به دستگاه HPLC با ستون C18 و دتكتور UV تزريق گرديد. فاز متحرك شامل متانول (۷۰%)، آب (۲۵%) و استونيتريل (۵%) با سرعت ۱ ml  در دقيقه بود.
نتايج: نشان داده شد كه در اين روش اين ۲ ماده به خوبي از يكديگر جدا شده و پيك‌ هاي مداخله‌ گر با مواد داخلي سرم ندارد. منحني استاندارد آن در دامنه ۱۰-۵۰۰ ng/ml خطي بوده و قابليت استخراج، بالاي ۹۰% مي ‌باشد. اين نتايج در مطالعه فارماكوكينتيك اين دارو پس از تجويز خوراكي يا وريدي به موش صحرايي، مورد آزمايش قرار گرفت و ديده شد كه اگر چه، جذب اين دارو از طريق خوراكي كم‌ تر از ۲% بود ولي دارو در بافت‌ هاي مغز، قلب، كبد و كليه به خوبي منتشر شده بود.
نتيجه ‌گيري: روشHPLC  گزارش شده روشي مناسب، راحت، ساده و حساس براي تعيين مقدار و مطالعات فارماکوکينتيک مبوديپين مي ‌باشد.

© حقوق سایت محفوظ است