۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله الگوهاي تفكيك ژن هاي اصلي شناخته شده گلوتنين هاي داراي وزن ملكولي بالا و پايين با استفاده از هاپلوئيد مضاعف حاصل از تلاقي بين گونه اي گندم و ذرت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر – دی ۱۳۸۴ در علوم كشاورزي و منابع طبيعي از صفحه ۱۷۴ تا ۱۸۱ منتشر شده است.
نام: الگوهاي تفكيك ژن هاي اصلي شناخته شده گلوتنين هاي داراي وزن ملكولي بالا و پايين با استفاده از هاپلوئيد مضاعف حاصل از تلاقي بين گونه اي گندم و ذرت
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هاپلوئيد مضاعف
مقاله گلوتنين
مقاله گلايدين
مقاله گندم
مقاله تلاقي بين گونه اي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رنجبر غلامعلي
جناب آقای / سرکار خانم: جان هولامبي گيلبرت
جناب آقای / سرکار خانم: شفرد كنت ويليامز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
براي استفاده از هاپلوئيدهاي مضاعف (DH) در اصلاح نباتات اطمينان از اينکه آنها نمونه هاي تصادفي گامت هاي والديني باشند امکان پيشگويي نتايج را فراهم مي سازد. در مطالعه حاضر از ۲۵۶ لاين هاپلوئيد مضاعف که از تلاقي بين جنسي گندم و ذرت با بکارگيري هيبريدهاي نسل اول بين ارقام ترايدنت و مولينکس توليد شدند، استفاده شده است. درهرکدام از لاين هاي هاپلوئيد مضاعف نسبت به استخراج گلايدين و گلوتنين براساس روش سينگ و همکاران (۱۹۹۱) اقدام و براي تفکيک زير واحدهاي گلوتنين، بر روي ژل الکتروفرز عمودي قرار داده شدند. پس از مقايسه باندها هيچگونه انحراف از نسبت هاي مندلي ناشي از تفکيک ناجور آلل ها براي لوکوس هاي مربوط به زير واحدهاي گلوتنين که در نتايج DH پلي مورفيسم نشان مي دهند، مشاهده نشد. اين مساله نشان مي دهد که مي توان از نتايج DH اين مطالعه در برنامه هاي اصلاحي براي اصلاح صفات کيفيت نانوايي گندم استفاده نمود و به نفع ارقام با کيفيت بالا انتخاب انجام داد.

© حقوق سایت محفوظ است