۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله اصل و منشا سندبادنامه و سير تاريخي آن در زبان فارسي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۰ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۱۳ تا ۳۱ منتشر شده است.
نام: اصل و منشا سندبادنامه و سير تاريخي آن در زبان فارسي
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سندباد
مقاله هفت وزير
مقاله سندبادنامه
مقاله ظهيري سمرقندي
مقاله داستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: تجليل جليل
جناب آقای / سرکار خانم: كمال الديني سيدمحمدباقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سندبادنامه يا کتاب حکيم سندباد يا داستان هفت وزير يکي از زيباترين آثار نثر فارسي است که از ديرباز داراي شهرت و اهميت بوده و بارها توسط نويسندگان و شاعران در دوره هاي مختلف به نثر و نظم تحرير شده است. يکي از اين تحريرها که امروز در دسترس ماست، تحرير منثور ظهيري سمرقندي- نويسنده تواناي قرن ششم هجري- است که اين کتاب را با استفاده از آيات قرآن، احاديث، ابيات و امثال فارسي و عربي، صنايع مختلف ادبي و … آنگونه که در آن دوره معمول بوده است، به نثر فني آراسته است.
کتاب در موضوع آداب کشورداري و رفتار با رعيت است و از حيث ترکيب و ساختمان شبيه کليله و دمنه يعني يک داستان اصلي که در ضمن آن حکايتها و قصص ديگري نيز مي آيد و آن داستان اصلي شبيه داستان سياوش و سودابه و قصه يوسف و زليخاست.
کتاب سندبادنامه در سال ۱۹۴۸ ميلادي توسط احمد آتش در ترکيه تصحيح شده است، لکن با توجه به اشتباهاتي که آن تصحيح دارد، به اشارت و راهنمايي استادان محترم دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران توسط اينجانب بار ديگر تصحيح شده است و اين تصحيح با استفاده از ۲ نسخه ديگر که هر دو قديمي تر از نسخ مورد استفاده در تصحيح نخستين هستند صورت گرفته است.

© حقوق سایت محفوظ است