۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله اسيدهاي چرب امگا -۳ و بهبودي زخم در ديابت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۳ در كومش از صفحه ۱۲۱ تا ۱۳۲ منتشر شده است.
نام: اسيدهاي چرب امگا -۳ و بهبودي زخم در ديابت
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بهبود زخم
مقاله ديابت قندي
مقاله روغن ماهي
مقاله اسيدهاي چرب امگا-۳
مقاله اسيدهاي چرب امگا -۶

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاكساري حداد محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اسيدهاي چرب امگا -۳، يکي از چربي هاي بدن انسان مي باشد که به فراواني در ماهي يا روغن ماهي وجود دارد و داراي اثرات بالقوه فراواني در تعديل بيماري هاي مختلف، خصوصا بيماري ديابت قندي است. نارسايي ترميم زخم يکي از شايع ترين عوارض مزمن بيماري ديابت است، که عوامل مختلفي در پيدايش اين نارسايي نقش دارند. با توجه به اثرات ضدالتهابي و عروقي که براي روغن ماهي مطرح است، اين روغن ممکن است بسياري از مکانيسم هاي بالقوه اي را که در ترميم زخم نقش دارند، تعديل نموده و بهبودي زخم را تسريع نمايد. هدف پژوهش حاضر، بررسي نتايج حاصل از اثر مصرف اسيدهاي چرب غيراشباعي بر روي ترميم زخم خصوصا ترميم زخم ديابتي مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تعدادي از مقالات را که در ارتباط با نقش اسيدهاي چرب امگا -۳ در ترميم زخم مي باشد، بررسي شده و در برخي موارد نتايج آن ها با نتايج به دست آمده از اسيدهاي چرب امگا -۶ مقايسه شده است.
يافته ها: ما مشاهده نموديم که: ۱- اثر مثبت اسيدهاي چرب امگا-۳ (روغن ماهي) در ترميم زخم ديابتي خيلي بيشتر از اثر اسيدهاي چرب امگا -۶ است؛ ۲- روغن ماهي در حالت ديابت مزمن اثر آن روي ترميم زخم کاهش پيدا مي کند؛ ۳- در حالت ديابت مزمن اثر مصرف موضعي آن خيلي بيشتر از اثر مصرف سيستميک است؛ ۴- اسيدهاي چرب امگا-۳، نه تنها در درمان زخم ديابت موثر هستند بلکه در درمان زخم هاي ديگر از قبيل زخم معده، زخم روده، زخم کولون و زخم هاي سوختگي نيز موثر هستند؛ ۵- اکثر مطالعات بر روي حيوان هاي آزمايشگاهي (نه بيماران) انجام شده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج فوق، روغن ماهي ممکن است جز دسته جديدي از داروها و مواد باشد که در درمان زخم ها خصوصا زخم ديابتي مفيد است. براي تعيين مکانيسم دقيق عملکرد آن احتياج به پژوهش هاي بيشتري است.

© حقوق سایت محفوظ است