۱۳۹۵-۰۳-۱۸

مقاله استعمار انگليس و حکومت شيعي اود (۱۷۲۲- ۱۸۵۶ م) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در شيعه شناسي از صفحه ۹۳ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: استعمار انگليس و حکومت شيعي اود (۱۷۲۲- ۱۸۵۶ م)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هند
مقاله حکومت شيعي اود
مقاله کمپاني هندشرقي
مقاله استعمار انگليس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: منظورالاجداد سيدمحمدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: طرفداري منصور

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حکومت شيعي «اود» توسط يک ايراني به نام ميرمحمدامين ملقب به سعادت خان در سال ۱۷۲۲ ميلادي در منطقه اود هند تاسيس شد. جانشينان سعادت خان تا سال ۱۸۱۹ به صورت نمادين خود را نايب و نماينده امپراطوري مغول دهلي قلمداد مي کردند و عنوان نواب را برگزيده بودند؛ اما از اين سال تا ۱۸۵۷ به تشويق انگليسي ها، از عنوان پادشاه که به منزله اعلام استقلال از امپراطوري مغول محسوب مي شد، بهره گرفتند.
ارتباط اين حکومت با کمپاني هندشرقي به عنوان نماينده استعمار انگليس، زماني آغاز شد که نواب شجاع الدوله در حمايت از حکمران پناهنده بنگال، ميرقاسم در نبرد بکسر با انگليسي ها روبرو شد و شکست او منجر به تن دادن به معاهده بنارس (۱۷۶۵) گرديد که بر اساس آن امتيازات گسترده اي به انگليسي ها واگذار شد. از اين زمان، انگليسي ها با معاهدات متعدد و از جمله امتياز استقرار نماينده انگليس در دربار اود و نفوذ در مقامات بلندپايه، در ابتداي سده نوزدهم آن را تحت الحمايه خويش ساختند و در نهايت اين حکومت را که بر شيعيان هند اهميت خاصي داشت، در سال ۱۸۵۷ م از ميان برداشتند.

© حقوق سایت محفوظ است