۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله ارزيابي پتانسيل هاي اقليمي كشت نخل در استان گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۳ در پژوهشهاي جغرافيايي از صفحه ۱۶۳ تا ۱۷۸ منتشر شده است.
نام: ارزيابي پتانسيل هاي اقليمي كشت نخل در استان گلستان
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پتانسيل اقليمي
مقاله كشاورزي
مقاله فونيكس داكتيلي فرا
مقاله نخل خرما
مقاله گلستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي حسين مراد
جناب آقای / سرکار خانم: مقتدري قاسمعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نظر به اينکه توليد مواد غذايي بهتر و بيشتر يکي از مسائل مهم دنياي کنوني بشمار مي آيد و از آنجا که توليد محصول و قابليت هاي کشاورزي هر منطقه به هوا و مشخصات اقليمي آن بستگي دارد، مطالعه سازه هاي جوي موثّر بر کشاورزي از اهميت ويژه اي برخوردار است.
درخت خرما گياهي است تک لپه اي از خانواده پالماسه، در اين خانواده قريب دويست جنس و چهار هزار گونه وجود دارد که در اغلب مناطق (به جز مناطق سرد) مي رويند. موطن اصلي خرما را معدودي از محققين، شمال آفريقا و هندوستان دانسته، ولي اکثر دانشمندان و پژوهندگان برآنند که موطن اصلي نخل، بين النهرين بوده و از چهار الي پنج هزار سال قبل از ميلاد مسيح مردمان اين سرزمين ها به کاشت و پرورش درختان خرما اشتغال داشته اند. عده اي از باستان شناسان پس از تحقيق مفصل پيرامون اين موضوع، اظهار داشته اند که کشت خرما در ايران از آغاز سلسله هخامنشي معمول بوده است.
استان گلستان با وسعت ۲۰۴۳۷ کيلومترمربع، در منتهي اليه جنوبشرقي درياي خزر قرار دارد. از کل مساحت استان حدود ۳/۱ را مناطق بياباني و نيمه بياباني تشکيل مي دهد. مطالعه عوامل اقليمي استان گلستان نشان مي دهد که مناطق شمالي استان که جزء مناطق خشک و نيمه خشک استان محسوب مي شوند، داراي شرايط نسبتا مساعدي براي کشت نخل خرما (به ويژه گونه هاي زودرس) مي باشد؛ به اين دليل که مهم ترين عامل رشد نخل يعني درجه _ روز (حداقل ۱۰۰۰ درجه روز بر مبناي ۱۸ درجه ساني گراد) مهيا است. در اين مقاله علاوه بر محاسبه واحدهاي حرارتي (درجه روز)، ساير عوامل اقليمي موثر بر کشت نخل نيز مورد بررسي قرار گرفت و از ديدگاه اقليمي، مناطق شمالي استان گلستان جهت کشت نخل مناسب تشخيص داده شد.

© حقوق سایت محفوظ است