۱۳۹۵-۰۱-۲۹

مقاله ارزيابي هيستوپاتولوژيکي اثر اسانس گياه نعناع فلفلي بر التيام زخم جلدي عفوني شده با مخمر کانديدا آلبيکنس در موش صحرايي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۳ در پاتوبيولوژي مقايسه اي ايران از صفحه ۱۴۵۳ تا ۱۴۶۱ منتشر شده است.
نام: ارزيابي هيستوپاتولوژيکي اثر اسانس گياه نعناع فلفلي بر التيام زخم جلدي عفوني شده با مخمر کانديدا آلبيکنس در موش صحرايي
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نعناع فلفلي
مقاله کانديدا آلبيکنس
مقاله التيام زخم
مقاله موش صحرائي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرهنگي قلعه جوقي نازيلا
جناب آقای / سرکار خانم: فرهپور محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نيريزنقدهي مسلم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
عفونت هاي زخم ناشي از کانديدا آلبيکنس (Candida albicans) در سال هاي اخير رشد چشمگيري داشته است. گران بودن داروها، عوارض جانبي ناشي از آن ها و به ويژه توسعه مقاومت دارويي، سبب شد تا استفاده از مواد بيولوژيک به عنوان راه حل هاي جايگزين مطرح گردد. بررسي ها نشان مي دهند که اسانس برگ گياه نعناع فلفلي (Mentha piperita) به دليل داشتن فلاونوئيد و منتول اثرات ضدباکتريايي از خود نشان مي دهد. در اين مطالعه که بر روي ۱۰۰ موش صحرايي نر نژاد ويستار با ميانگين وزني ۲۰۵-۱۹۵ گرم انجام گرفت، پس از ايجاد بيهوشي عمومي، يک زخم مربع شکل با ابعاد ۱٫۵ در ۱٫۵ سانتيمتر در محل بين دو کتف ايجاد شده و بلافاصله با ۰٫۱ ميلي ليتر از محلول حاوي ۱٫۵´۱۰۷ واحد تشکيل دهنده پرگنه مخمر کانديدا آلبيکنس عفوني گرديدند. سپس موش هاي صحرايي آزمايش در چهار گروه ۲۵ تايي (شاهد، کنترل و گروه هاي تحت درمان با پمادهاي %۱٫۵ و %۳)، و هرگروه خود به ۵ زيرگروه ۵ تايي (گروه هاي نمونه برداري در روزهاي مختلف) به طور تصادفي تقسيم شدند. در طول اجراي طرح، در پايان روزهاي ۴، ۸، ۱۲، ۱۶ و ۲۰ از زخم هاي گروه هاي مختلف، به منظور بررسي هاي هيستوپاتولوژيک، توسط پانچ مخصوص بيوپسي، نمونه اخذ گرديد. بر اساس يافته هاي آسيب شناختي، اسانس نعناع فلفلي در شکل موضعي موجب کاهش معني دار ميزان آماس، مهاجرت لکوسيت ها، و همچنين افزايش معني دار نوزايش عروقي، بافت پوششي، مهاجرت فيبروبلاست ها در مقايسه با گروه شاهد گرديد. اسانس نعناع بخصوص در دوز بالاتر (۳%)، موجب افزايش فاکتورهاي آسيب شناختي موثر بر روند ترميم زخم عفوني با کانديدا آلبيکنس در موش صحرايي گرديد.

© حقوق سایت محفوظ است