۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله ارزيابي‌ استفاده از حداقل‌ دوز درماني‌ كاربامازپين‌ و والپرات‌ سديم در كنترل حملات‌ صرع‌ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان و پاييز ۱۳۸۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۱۵۸ تا ۱۶۳ منتشر شده است.
نام: ارزيابي‌ استفاده از حداقل‌ دوز درماني‌ كاربامازپين‌ و والپرات‌ سديم در كنترل حملات‌ صرع‌
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله صرع‌
مقاله كاربامازپين‌
مقاله والپرات‌

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سمايي افشين
جناب آقای / سرکار خانم: نوبهار منير
جناب آقای / سرکار خانم: وفايي عباسعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه‌ و هدف‌: مطالعات‌ قبلي‌ نشان‌ داده‌‌اند كه‌ پزشكان‌ براي‌ كنترل‌ حملات‌ صرعي‌ از دوز بالاي‌ داروهاي‌ كاربامازپين‌ و والپرات‌ استفاده‌ مي‌كنند و اين‌ در حالي‌ است‌ كه‌ عوارض‌ مختلف‌ گوارشي‌، خوني‌، رواني‌، قلبي‌ و غيره به‌ همراه دارد. هدف‌ اين‌ مطالعه‌ تعيين حداقل‌ دوز درماني‌ اين‌ داروها (در حالي‌ كه‌ سطح‌ خوني ‌مطلوب‌ ايجاد شود) بوده است.
روش‌ كار: اين‌ مطالعه‌ به صورت‌ کارآزمایی بالینی‌ در طول‌ مدت‌ زمان‌ يك سال‌ بر روي‌ ۵۶ نفر از مبتلايان‌ به‌ صرع‌ انجام‌ پذيرفت‌، ابتدا اطلاعات‌ دموگرافيك‌ بيماران‌ از قبيل‌ سن‌، جنس‌، وزن و طول‌ مدت‌ درمان‌ ثبت‌ گرديد و سپس‌ دستورات‌ دارويي‌ بر اساس دوزهاي مشخص اجرا شد (دوز كاربامازپين و والپرات براي بزرگسالان سن بالاتر از ۱۲ سال به ترتيب ۱۱-۹ و ۱۲-۹ و كودكان در كمتر از ۱۲ سال ۱۴-۱۲ و ۱۵-۱۲ ميلي‌گرم به ازاي هر كيلو‌گرم وزن بود) و ضمن ارزيابي بيماران‌ طي مراجعات مكرر، به طور ماهيانه سطح‌ خوني‌ داروها با كمك تكنيك گازكروماتوگرافي سنجش‌ گرديد.
يافته‌ها: نتايج‌ نشان‌ داد كه‌ كاربامازپين و والپرات با دوزهاي اشاره شده توانسته به ترتيب براي‌ گروه‌ سني‌ كمتر از ۱۲سال‌ سطح‌ خوني‌ ۴/۷ و ۷/۷۴ و براي‌ افراد بالاتر از ۱۲ سال‌ به‌ ترتيب‌ سطح‌خوني‌ ۲/۸ و ۸/۶۶ ميكروگرم‌ در ميلي‌ليتر ايجاد كند. ضمنا در طول‌ دوره‌ كنترل‌ هيچ‌ يك‌ از بيماران‌ دچار حمله‌ تشنجي‌ نشدند.
نتيجه‌گيري‌: يافته‌هاي‌ اين‌ مطالعه‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ در مقايسه‌ با دوز پيشنهادي‌ در كتاب‌ها، با دوز دارويي‌ بسيار پايين‌تري‌ مي‌توان‌ به‌ سطح‌ خوني‌ مناسب‌ براي‌ كنترل‌ حملات‌ صرعي‌ دست‌ يافت‌.

© حقوق سایت محفوظ است