۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله اثر تزريق كلونيدين به درون هسته پاراژيگانتوسلولاريس جانبي بر علايم قطع مصرف مرفين در موش صحرايي نر وابسته به مرفين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۱ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۵۲ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: اثر تزريق كلونيدين به درون هسته پاراژيگانتوسلولاريس جانبي بر علايم قطع مصرف مرفين در موش صحرايي نر وابسته به مرفين
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كلونيدين
مقاله هسته پاراژيگانتوسلولاريس
مقاله سندرم ترك
مقاله مرفين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فتحي مقدم هادي
جناب آقای / سرکار خانم: كسمتي مهناز
جناب آقای / سرکار خانم: محمدپوركارگر حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: هسته پاراژيگانتوسلولاريس (LPGi) در بصل‌النخاع قرار داشته و در اعمال مختلف فيزيولوژيك نقش دارد. در پژوهش حاضر به بررسي اثر تزريق كلونيدين به درون هسته پاراژيگانتوسلولاريس بر سندرم ترك مرفين پرداخته شده است. مواد و روش‌ها: بعد از اعمال جراحي و كانول‌گذاري در هسته  LPGi، وابستگي به مرفين طي چهار روز و هر روز دوبار به ‌ترتيب ۲۵، ۳۰، ۳۵ و۴۰ ميلي‌گرم بر كيلوگرم مرفين به‌ صورت داخل صفاقي تزريق شد. جهت القاي سندرم ترك در روز پنجم ازهيدروكلرايدنالوكسان نيم ساعت بعد از تزريق آخرين دوز مرفين استفاده شد. علايم ترك مانند افتادگي پلك، لرزپاهاي جلويي، دندان قروچه، جويدن Grooming و Wet dog shakes به مدت نيم‌ساعت مورد بررسي قرار گرفت . در گروه‌هاي دريافت‌كننده كلونيدين، با دوز‌هاي يك و يا دو ميكروگرم در ۵/۰ ميكروليتر محلول كلونيدين (به‌عنوان آگونيست آلفا- ۲ آدرنوسپتور) پنج دقيقه قبل از تزريق نالوكسان به طور دو طرفه به هسته پاراژيگانتوسلولاريس جانبي تزريق گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد كه كلونيدين علايم افتادگي پلك، جويدن، لرزپاي جلويي را كاهش مي‌دهد ولي بر ساير علايم مورد بررسي، شامل دندان قروچه، Groomingو Wet dog shakes اثري ندارد.
نتيجه گيري: بدين ترتيب مي‌توان گفت كه يكي از مراكزي كه كلونيدين مي‌تواند اثر خود را در تغيير علايم ترك اعمال نمايد، هسته پاراژيگانتوسلولاريس مي‌باشد.

© حقوق سایت محفوظ است